Φενέρ για φίλημα, Αρμάνι για κλάματα! (videos)

2019-03-28T22:42:18+00:00 2019-03-28T23:48:31+00:00.

28/Mar/19 22:42

Από ντέρμπι… επίδειξη δύναμης! Η Φενέρ πήγε στο Μιλάνο και παρά τις απουσίες, έριξε 100 στην Αρμάνι και έδειξε πως μπορεί να κάνει τα πάντα!

Η Φενέρμπαχτσε των πολλών απουσιών ταξίδεψε στο Μιλάνο και ο καθένας θα περίμενε ένα ντέρμπι, με τους Ιταλούς να θέλουν πάση θυσία τη νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως, σε έναν ακόμα ”τελικό” έδειξαν πως δεν μπορούν να κάνουν τη διαφορά και το τελικό 90-104 τα λέει όλα!

Φοβερό το δίδυμο Κάλινιτς-Ντίξον, ρεκόρ καριέρας από τον πρώτο, αλλά και τον Τζέιμς Νάναλι!

Αυτή ήταν η 24η νίκη σε 29 ματς για τους νικητές, οι οποίοι εξασφάλισαν τη πρώτη θέση, με τους Ιταλούς να μένουν στο 14-15.

H 30η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας θα βρει την Μιλάνο φιλοξενούμενη της Εφές (4/4, 19:30), ενώ η Φενέρ υποδέχεται τη Μακάμπι (5/4, 19:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αποδεκατισμένη Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση χάρη στη εξαιρετική εκκίνηση του Μπόμπι Ντίξον και ξέφυγε ακόμα και με 7 (9-16 στο 6′). Βλάντιμιρ Μίτσοφ και Τζέιμς Νάναλι έβαλαν τη Μιλάνο στο ματς (17-19), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-22.

Το παιχνίδι συνέχισε με τον εξαιρετικό ρυθμό του και τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι! Οι Έρικ Γκριν και Νίκολα Κάλινιτς μπήκαν στην εξίσωση και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 10 (32-42), με την τουρκική ομάδα να επιβεβαιώνει την ανωτερότητά της με το

Από ντέρμπι… πάρτι!

Η τρίτη περίοδος ήταν μία παρόμοια υπόθεση με το πρώτο ημίχρονο, όχι όμως ίδια. Οι Τούρκοι συνέχισαν σε ρόλο πρωτοπόρου, οι Ιταλοί όμως είχαν σε απίστευτο βράδυ τον Τζέιμς Νάναλι και μπόρεσαν να μπουν και πάλι στο ματς, με την συμπλήρωση των 30′!

Η έναρξη της τελευταίας περιόδου ήταν και… φινάλε για τις ελπίδες της Μιλάνο. Η Φενέρ έπαιξε με τον Κάλινιτς στο ”5” και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει πάρτι! Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδειξαν ότι στην καλή τους βραδιά δεν ”κολλάνε” πουθενά! Χαρακτηριστικό το γεγονός πως δίχως 4 βασικούς παίκτες της, έριξε ”100άρα” (90-104) και παρέμεινε στη κορυφή!

Πού κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο, οι Τούρκοι έδειξαν πως αν θέλουν, μπορούν να κερδίσουν και με τόσες σοβαρές ελλείψεις! Το 68-73 έγινε μέσα σε 5′ 78-91 και όλα τελείωσαν για τη Μιλάνο!

Παίκτης-κλειδί: Τεράστια εμφάνιση από τον Μπόμπι Ντίξον με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Νίκολα Κάλινιτς όμως είναι ο κορυφαίος των νικητών με ρεκόρ καριέρας 22 πόντων!

Εξαιρετικοί και οι Τζέιμς Νάναλι-Κέρτις Τζέρελς με 26 και 20 αντίστοιχα. Μάλιστα, ο πρώτος έκανε και ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα!

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-52, 68-73, 90-104