Παναθηναϊκός: Δεν μπαίνει αυτό ρε Ρούντι! Πρόκριση με Μπούντουτσνοστ! (videos)

2019-03-28T22:01:45+00:00 2019-03-28T23:07:36+00:00.

28/Mar/19 22:01

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κρατούσε σφικτά στα χέρια του τη νίκη που θα του έδινε από τώρα εισιτήριο για τα playoffs, αλλά το μπλακ άουτ στο τελευταίο πεντάλεπτο κι ένα απίθανο τρίποντο του Ρούντι στη λήξη (73-74) πήρε την μπουκιά από το “πράσινο” στόμα, δίνοντας τη νίκη στη Ρεάλ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ! Δε χάθηκε τίποτα ακόμα για την ομάδα του Πιτίνο, αρκεί να νικήσει στο φινάλε της κανονικής περιόδου την Μπουντούτσνοστ!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Αυτοκτονία από τις… λίγες για τον Παναθηναϊκό (15-14), ο οποίος έκανε όσα χρειαζόταν ως το 35’ για να πάρει την έβδομη σερί νίκη και να σφραγίσει πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο επήλθε ολικό μπλακ άουτ και η Ρεάλ (22-7) επέστρεψε και… έκλεψε τη νίκη με ένα απίθανο σουτ του Ρούντι στην εκπνοή χωρίς ισορροπία για να “ξεράνει” το ΟΑΚΑ!

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο χάρη στον Καλάθη (14π. 9ριμπ., 7ασ.) και τον Παπαγιάννη 9π., 7ριμπ.) είχε το πάνω χέρι, έχοντας και +18 στην πρώτη περίοδο και μαζί με τους Λάνγκφορντ (14π.) και Τόμας κρατούσε σφικτά τη νίκη, έχοντας +11 στο 35’ (71-60), αλλά το 2-14 των Μαδριλένων στην τελική ευθεία, με… κερασάκι ένα επικό τρίποντο του Ρούντι από τα οκτώ μέτρα υπό πίεση, έκλεψε τη νίκη από τα χέρια των πρωταθλητών Ελλάδας, που καλούνται πλέον από το 15-14 να κάνουν το καθήκον τους κόντρα στην Μπουντούτσνοστ στο ΟΑΚΑ (4/4, 21:00) στην τελική στροφή για να είναι στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκας.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Κυρίαρχος

Ο Παναθηναϊκός της πρώτης περιόδου ήταν απόλυτη συνέχεια και συνέπεια του νικηφόρου σερί που τρέχει, με ενθουσιασμό, αυτοπεποίθηση και σχέδιο που είχε εφαρμογή. Ο Καλάθης μπήκε σε ρυθμό από νωρίς και μαζί με Παπαπέτρου και Τόμας μπήκαν με 10-0 (10-3, 2:41’’), ενώ όταν μπήκε στο παιχνίδι και ο Παπαγιάννης νίκησε στις μονομαχίες τον Ταβάρες (18-6, 5’).

Στην αντίπερα όχθη ο Γιουλ ήταν καλά κλεισμένος από Κιλπάτρικ και Λάνγκφορντ που ανέλαβαν να τον περιορίσουν, χωρίς μάλιστα να κάνει σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σε κάθε ευκαιρία πόντους στο τρανζίσιον, ώστε να κλείσουν το δεκάλεπτο με τη μέγιστη διαφορά (32-14, 10’), με 6 ασίστ και μόλις ένα λάθος, όσο η Ρεάλ είχε 4 ασίστ για 5 λάθη και μόλις τέσσερα εύστοχα σουτ εντός πεδιάς!

Ελεγχόμενη ζημιά από Ταβάρες

Ο ενθουσιασμός από την εμφάνιση της πρώτης περιόδου ήταν σε επίπεδα… “παράνοιας”, που έπαιζε από τα μεγάφωνα, με την διαφορά στην αξιολόγηση να είναι χαρακτηριστική (42-0!).

Η ομάδα του Λάσο επιχείρησε να ισορροπήσει με την παρουσία του Ταβάρες, που αποτέλεσε τον… πολιορκητικό κριό των Ισπανών στο ψαλίδισμα της απόστασης. Ο Παναθηναϊκός έβρισκε πιο δύσκολα σουτ και το θηρίο από το Πράσινο Ακρωτήρι έκανε ζημιά, με οκτώ σερί πόντους.

Η διαφορά έπεσε στο +9 (35-26, 15:40’’), αλλά ο Καλάθης επέστρεψε για να το πάρει πάνω του (40-26, 16:30’’), για το 45-33 του 20λεπτου.

Ξύπνησε ο Γιουλ

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ άλλαξε την άμυνά της και δυσκόλεψε τον Παναθηναϊκό και ειδικά τη δημιουργία του Καλάθη, όσο ο Ταβάρες πατούσε παρκέ κυριαρχώντας απόλυτα στα ριμπάουντ, έχοντας επιπλέον την… επιστροφή του Γιουλ.

Από τα 0/3 σουτ του πρώτου μέρους, στα τρία σερί και τους οκτώ πόντους για το 50-44 (22:42’’), με την ομάδα του Λάσο να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι.

Ο Ράντολφ έριξε τη διαφορά στους 5 (54-49, 27:30’’), με τις λύσεις να έρχονται από Βουγιούκα και Λάνγκφορντ (59-49, 29:15’’), αλλά η τελευταία λέξη στο τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Γιούστα (59-53, 30’).

Πεντάλεπτο μπλακ άουτ και Ρούντι στο τέλος

Η ομάδα του Πιτίνο έκλεισε την άμυνα και πήρε ξανά διψήφια απόσταση χάρη στα τρίποντα Λάνγκφορντ και Τόμας (67-56, 33:40’’), με τη Ρεάλ να μένει κοντά με τον Γιουλ και τον Ρούντι (71-65, 36’).

Οι βιαστικές επιλογές των γηπεδούχων μόνο με τρίποντα (Καλάθης, Τόμας) δεν είχαν αποτέλεσμα, δίνοντας την ευκαιρία στη Ρεάλ να πλησιάσει σε απόσταση βολής (71-69, 37’) και να χάνει δις ευκαιρία ισοφάρισης ή προσπεράσματος, ενώ ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να κάνει τη μία… ανοησία πίσω από την άλλη στην επίθεση.

Ο Ταβάρες μείωσε στον πόντο (71-70, -1:16’’), με τον Λάνγκφορντ να δίνει ανάσα (73-70 (39’). Ο Ράντολφ είχε 1/2 (73-71), ο Παπαγιάννης 0/2, με τον Λάνγκφορντ να μην μπορεί να βρει σουτ στη συνέχεια.

Ετσι η Ρεάλ είχε 21,5’’ για την τελευταία επίθεση, με την μπάλα να καταλήγει στον Ρούντι, ο οποίος μην έχοντας άλλη επιλογή την πέταξε χωρίς ισορροπία και υπό πίεση, αλλά η μπάλα του έκανε το χατίρι, δίνοντας μια ανέλπιστη νίκη στη Ρεάλ, παγώνοντας 18.000 φίλους του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ!

Παίκτης-κλειδί

Η Ρεάλ πήρε μια νίκη που δεν την περίμενε ούτε αυτή βάσει απόδοσης, με τον Ταβάρες να είναι εντυπωσιακός (14π., 16ριμπ.) και να δίνει το έναυσμα πριν μπει στο παιχνίδι στο δεύτερο μέρος ο Γιουλ (12π.) και φυσικά ο άνθρωπος της βραδιάς ήταν ο Ρούντι (13π.) που έβαλε και το τελευταίο σουτ! Ετσι πήγε στράφι η εμφάνιση του Καλάθη (14π., 9ριμπ., 7ασ.) που όμως… θόλωσε στο τελευταίο πεντάλεπτο και τα μεγάλα σουτ του Λάνγκφορντ (14π.) και του Τόμας (8π.).

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός έκανε εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο όπου κυριάρχησε απόλυτα για να χτίσει διαφορά 18 πόντων (32-14), με τη Ρεάλ να προσπαθεί να επιστρέψει χάρη στην κυριαρχία του Ταβάρες στα καλάθια και την αφύπνιση του Γιουλ (59-53, 30’). Η επιθετική καθίζηση από το 71-60 έβαλε γερά τους Μαδριλένους στο παιχνίδι, που έκαναν 2-14 στα τελευταία 5:14’’ και με το τρίποντο του Ρούντι απέδρασαν με τη νίκη από το ΟΑΚΑ!

Δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Γιαβόρ, Πάνθερ