Παναθηναϊκός – κριτική: Έπεσε στην παγίδα ο Καλάθης, δεν τον έβγαλαν οι υπόλοιποι (videos)

2019-03-28T23:02:54+00:00 2019-03-28T23:34:42+00:00.

John Rammas

28/Mar/19 23:02

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (73-74) στο ΟΑΚΑ για την 29η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Δεν πήρε τις προσπάθειες που συνηθίζει (μόλις 1/2δίπ., 1ρ., 1ασ. σε 13:07 στο α’ ημίχ.), αλλά είχε δύο καλές στιγμές στην τέταρτη περίοδο (τρίποντο για το 65-56 στο 34′, έμμεσο τρίποντο από επιθετικό ριμπάουντ για 71-60 στο 35′). Τις διέγραψε με το αψυχολόγητο τρίποντο στο 37′ και το φάουλ στον Φακούντο Καμπάτσο που ακολούθησε στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, με το οποίο η Ρεάλ Μαδρίτης πλησίασε στους 4 πόντους (71-67). Μέτριο παιχνίδι και πρώτη μονοψήφια εμφάνιση μετά από 9 διαδοχικές διψήφιες (8π. με 2/5δίπ., 1/2τρίπ., 1/1β., 4ρ., 1ασ. σε 25:22).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Έχει αποδεχθεί το ρόλο του να έρχεται πίσω από τον Σον Κιλπάτρικ και παραμένει εγγύηση μόλις σηκωθεί για σουτ. Το απέδειξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού (14π. με 3/7δίπ., 2/4τρίπ., 2/2β., 3ρ., 2ασ., 3κλ.), πλην της τελευταίας κατοχής μετά από το επιθετικό ριμπάουντ του Νικ Καλάθη στις 0/2 ελεύθερες βολές του Γιώργου Παπαγιάννη. Θα μπορούσε να είχε επιχειρήσει κάποια διείσδυση ή γενικά να πλησιάσει πιο κοντά από τα 8 μέτρα όπου παραλίγο θα έμενε και με τη μπάλα στα χέρια.

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Ό,τι καλό έκανε στην επίθεση, το διέγραφε στην άμυνα σε σχεδόν κάθε μονομαχία με τον Έντι Ταβάρες, ενώ ο Παναθηναϊκός έμενε εκτεθειμένος κι όποτε πήγαινε στην αλλαγή. Σαν να μην έφτανε αυτό διαδοχικά λάθη στα τελευταία λεπτά (επιθετικό φάουλ από το οποίο η Ρεάλ Μαδρίτης πλησίασε σε 71-69 στο 38′ και βήματα στο ίδιο λεπτό). Μέσα σε όλα, δεν ευστόχησε ούτε σε μία ελεύθερη βολή (0/2β.) στα -37,9″ (73-71), η οποία θα κρατούσε ασφαλή τον Παναθηναϊκό σε περίπτωση τριπόντου της Ρεάλ Μαδρίτης ή θα του έδινε το δικαίωμα να επιλέξει ακόμη και το φάουλ στην άμυνα (9π. με 4/5δίπ., 1/4β., 7ρ., 1κοψ., 3λ. σε 29:37).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Έκανε πολλή από τη βρώμικη δουλειά, αλλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (7π. με 3/5δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 2ρ., 2ασ., 1κοψ., 1κλ. σε 14:45). Προσπάθησε να φανεί μέσα από την άμυνα στο δεύτερο (μόλις 0/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ. σε άλλα 10:23), χωρίς τον επιθυμητό αντίκτυπο.

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Ήρθε από τον πάγκο στο 5′, αλλά δεν κατάφερε να τα βάλει τα… θηρία της Ρεάλ Μαδρίτης (0/1δίπ., 1ρ., 1κοψ. σε 6:53 στο α’ ημίχ.). Ανέβηκε για λίγο στη θέση “5” στο δεύτερο ημίχρονο και χώθηκε για κάποια επιθετικά ριμπάουντ, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν τα έκανε καλάθια. Μικρή κι η δική του συνεισφορά (1π. με 0/3δίπ., 1/2β., 5ρ., 2κοψ., 1λ. σε 18:09).

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Value for… minutes played για ακόμη μία φορά. Μπήκε στο 7′ και στα επόμενα 4:13 είχε 4 πόντους (1/1δίπ., 2/2β.), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και κερδίσει τα 2 από τα 3 φάουλ του Γκουστάβο Αγιόν. Επέστρεψε από το 28′ μέχρι το 31′, αλλά δεν ήταν αυτός από τον οποίο περίμενε κανείς να αλλάξει το μομέντουμ του παιχνιδιού (6π. με 2/4δίπ., 2/2β., 1ρ., 1ασ. σε 6:52).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Ήταν η κλασική αλλαγή του Νικ Καλάθη (στο 7′), αλλά χωρίς να δώσει πολλά αυτή τη φορά (2π. με 0/2δίπ., 2/2β., 1λ. σε 4:11 στο α’ ημίχ.), αν και προσπάθησε να καλύψει το κενό με… κυνηγητό στον Φακούντο Καμπάτσο. Έπαιξε άλλα 1:30 στην τρίτη περίοδο και τέλος (2π. με 0/3δίπ., 2/2β., 1λ. σε 5:41).

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Ευστόχησε στο πρώτο σουτ (1/1τρίπ.), δεν επέτρεψε κανένα στον Σέρχιο Γιουλ, αλλά τα 2 φάουλ τον κράτησαν στον πάγκο στο πρώτο ημίχρονο μετά από τα πρώτα 5:14. Ευστόχησε και στο πρώτο σουτ (τρίποντο από τη γωνία) στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια επικεντρώθηκε στο πώς να σταματήσει τον προσωπικό του αντίπαλο. Δεν τα κατάφερε και χρειάστηκε να αλλάξει για λίγο με τον Θανάση Αντετοκούνμπο. Εν τέλει δε βοήθησε περισσότερο ούτε στην επίθεση, με το τελευταίο σουτ να είναι στο 36′ και βεβιασμένο (8π. με 0/1δίπ., 2/3τρίπ., 2/2β., 1κλ., 2λ. σε 18:26).

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Θέλει ακόμη χρόνο για να (ξανα)βρει ρυθμό. Πήρε κάποιες προσπάθειες σε (σπαστά) 4:26 στο πρώτο ημίχρονο (από το 8′ και μετά), αλλά σκόραρε μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (2π. με 0/2 σουτ, 2/2β.), ενώ στην άμυνα ταλαιπωρήθηκε λίγο από τον Τζέισι Κάρολ. Πήρε άλλα (σπαστά κιόλας) 1:48 από το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά χωρίς να προλάβει να κάνει κάτι (2π. με 0/1δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β. σε 6:14).

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Θα μπορούσε να ήταν ο “man of the match”, ακόμη και με 5/17 σουτ, αλλά το δικό του επιθετικό ριμπάουντ στα -37,9″ δεν έγινε καλάθι κι ο Ρούντι Φερνάντεθ έβαλε από τα σουτ που μπαίνουν μία φορά στο τόσο κι αν. Η ήττα ανέδειξε ακόμη περισσότερο πόσο επιρρεπής είναι στο λάθος να παίρνει όλα όσα σουτ του δίνει η αντίπαλη άμυνα και συνεχίζει μέχρι να επανορθώσει για το προηγούμενο άστοχο. Κάπως έτσι σπατάλησε και την υπόλοιποι στατιστική (14π. με 4/9δίπ., 1/8τρίπ., 3/5β., 9ρ., 5ασ., 2λ. σε 34:04).

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Η ενέργεια/θέληση/επιπολαιότητα στην άμυνα τον φόρτωσε με 2 φάουλ σε 2:01 από το 6′ μέχρι το 8′ και δεν επέστρεψε στο πρώτο ημίχρονο. Επιστρατεύτηκε στο 25′ για την άμυνα πάνω στον Σέρχιο Γιουλ, έγινε αλλαγή μετά από το 3φ. στο 30′ κι είδε τη συνέχεια από τον πάγκο (2π. με 1/3δίπ., 2ρ., 1ασ. σε 6:44).