Η… αδιάφορη Νταρουσάφακα απέκλεισε την Μπάγερν! (video)

2019-03-29T20:14:35+00:00 2019-03-29T21:26:18+00:00.

29/Mar/19 20:14

Η Νταρουσάφακα κέρδισε στην έδρα της με 92-87 την Μπάγερν Μονάχου και “σκότωσε” κάθε ελπίδα που είχαν οι Γερμανοί για πρόκριση στα playoffs.

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με εξαιρετική άμυνα και ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ, κατάφεραν να πάρουν μία νίκη γοήτρου, κάνοντας παράλληλα μεγάλη… “ζημιά” στους Βαυαρούς.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η Μπάγερν με ρεκόρ 13-16 δεν έχει καμία ελπίδα για είσοδο στην οκτάδα, ενώ η Νταρουσάφακα με ρεκόρ 5-24 “παλεύει” να αποφύγει την τελευταία θέση και την τελευταία αγωνιστική, έρχεται στο ΣΕΦ για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι

Ματσάρα στο πρώτο μέρος με γερμανικό προβάδισμα

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Βαυαροί το ματς και προηγήθηκαν με 9-6 (στο 5′), παρά τον χαμηλό ρυθμό στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με ένα εκπληκτικό ξέσπασμα της Μπάγερν και σκορ 27-14, έπειτα από επιμέρους σκορ 18-8.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, οι δύο ομάδες παρουσιάστηκε πιο επιθετικές με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να μειώσει σε 41-32 (στο 15′), αλλά την Μπάγερν να συνεχίζει να σκοράρει με άνεση. Με συνολικό σκορ 27-17 οι Τούρκοι μείωσαν σε 44-41 (στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μπάγερν στο +6 (50-44).

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για Νταρουσάφακα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Τουρκία ξεκίνησε με, τους Γερμανούς να ανεβάζουν το προβάδισμα τους στο +8 (58-50 στο 25′), παίζοντας καλύτερη άμυνα. Η Νταρουσάφακα με επιμέρους σκορ 10-3 μείωσε στο ελάχιστο την διαφορά (60-62 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με 67-56 για την Μπάγερν.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, το ντέρμπι πλέον καλά κρατούσε με τους φιλοξενούμενους, να προηγούνται με 73-71 (στο 34′). Με επιμέρους σκορ 10-4 οι Τούρκοι γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 81-77 περίπου 2′ λεπτά πριν την λήξη και έγιναν φαβορί για την νίκη.

Με 1 λεπτό να απομένει στο χρονόμετρο, το σκορ ήταν 86-82 και η Μπάγερν ήταν μπροστά σε μία “γκέλα” στην Πόλη. Στο φινάλε, παρότι οι Γερμανοί μείωσαν σε 88-87 με τρίποντο του Κόπονεν, ηττήθηκαν με 92-87.

Που κρίθηκε: Στην καταπληκτική επίδοση της Νταρουσάφακα έξω από τα 6.75! Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 18/32 τρίποντα (56.3%) ισοφαρίζοντας την τρίτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντάγκλας ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκε και ο Έβανς με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 44-50, 65-67, 92-87