Ολυμπιακός: Ο Σάρας και η Ζάλγκιρις τον έσπρωξαν στο χείλος του… αποκλεισμού (videos)

2019-03-29T22:26:17+00:00 2019-03-29T23:06:23+00:00.

29/Mar/19 22:26

briante weber olympiacos

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και από τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ και πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο για την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” επιζητούν πλέον μόνο νίκη επί της Νταρουσάφακα και ταυτόχρονα ήττα της Ζαλγκίρις από τη Ρεάλ και ήττα της Μιλάνο από την Εφές. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε για όγδοη φορά στα τελευταία δέκα ματς και η κατάσταση δεν βρίσκεται πια στα δικά του χέρια μετά την ήττα από τον κακό του… δαίμονα, τη Ζαλγκίρις, η οποία είναι πια μέσα στο κόλπο της πρόκρισης κυνηγώντας ένα θαύμα κερδίζοντας τη τελευταία αγωνιστική στη Μαδρίτη τη Ρεάλ. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία να προκριθεί αν επιβληθεί της Νταρουσάφακα και την προηγούμενη μέρα ηττηθεί η Μιλάνο και η Ζαλγκίρις.

Οι Πειραιώτες πάλεψαν μέχρι την τελευταία φάση χάρη στο εξαιρετικό παιχνίδι του Μπριάντε Ουέμπερ, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και έπαιξε εκπληκτική άμυνα, αλλά αστόχησε στην τελευταία κρίσιμη επίθεση του ματς. Πολύ καλός ήταν και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο, ήταν συνολικά μέτριος με μεγάλα νεκρά διαστήματα και μόλις ένα εύστοχο τρίποντο μετά το 7′ και κανένα από 16′ και μετά!!! Οι Λιθουανοί έκλεισαν τη ρακέτα τους, οι Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης δεν είχαν περιθώρια δράσης και η Ζαλγκίρις πέτυχε τη μεγάλη νίκη ξανά στο ΣΕΦ!

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Πυρετό ο Πρίντεζης, αλλά πιο… “καυτός” ο Ουέμπερ!

Η είδηση ότι ο Γιώργος Πρίντεζης ταλαιπωρείται από υψηλό πυρετό “πάγωσε” τους “ερυθρολεύκους”, αλλά μετά από ισχυρή αντιβίωση που πήρε, συμμετείχε στη δωδεκάδα και μάλιστα ξεκίνησε στην πεντάδα. Εσφιξε τα δόντια και στο ξεκίνημα έδειξε ότι θα δημιουργούσε περισσότερο για τους συμπαίκτες του αντιμετωπίζοντας με αυτό τον τρόπο την προσαρμοσμένη άμυνα της Ζαλγκίρις πάνω του κάθε φορά που έπαιρνε τη μπάλα.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής ωστόσο για τους Πειραιώτες ήταν ο Μπριάντε Ουέμπερ. Τι και αν είναι ο πιο νεοφερμένος παίκτης της ομάδας; Ο Αμερικανός γκαρντ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δημιούργησε, έφθασε τους 12 πόντους από το 16′ έχοντας πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και κυρίως ξεσήκωσε τους συμπαίκτες του και τον κόσμο που βρέθηκε στο ΣΕΦ με τους πανηγυρισμούς και την ενέργεια που έβγαζε σε κάθε φάση (18-12, 9′).

Διαβασμένη και “σκληρή” η Ζαλγκίρις

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να είναι εύστοχος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου στα πρώτα λεπτά και έτσι επέμεινε αρκετά σε μακρινά σουτ, καθώς ήδη οι Λιθουανοί είχαν αποφασίσει να κλείνουν τη ρακέτα τους για να περιορίσουν τη δράση του Μιλουτίνοφ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 12′ οι Πειραιώτες είχαν εκτελέσει διπλάσια τρίποντα από δίποντα (10 έναντι 5) σε ένα διάστημα που η Ζαλγκίρις βρήκε σκορ από μακριά με τους Βέστερμαν και Μιλάκνις και η άμυνα των γηπεδούχων έδειχνε αρκετά σοφτ για να τους κοντράρει και να τους βγάλει εκτός ρυθμού. Την ίδια ώρα οι Λιθουανοί έπαιζαν “σκυλίσια” άμυνα στα όρια ή ξεπερνώντας τα όρια του αντιαθλητικού φάουλ. Το 12-0 σερί έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (18-24, 13′) φέρνοντας ανησυχία στο λιμάνι…

Πύργος ο Μιλουτίνοφ

Η πιο αξιόπιστη λύση που είχε ο Ολυμπιακός για να αντιπαραβάλει ήταν τα μακρινά σουτ και το “τάισμα” του Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ πήρε πάνω του φάσεις από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έκανε θραύση! Πήρε επιθετικά ριμπάουντ, τελείωσε φάσεις και με τους 9 πόντους που πέτυχε σε διάστημα έξι λεπτών έδωσε σχεδόν μόνος του στους “ερυθρολεύκους” αβαντάζ 8 πόντων (36-28, 19′) ως απότοκο του 12-1 επιμέρους σκορ.

Εξαιτίας της κυριαρχίας στα επιθετικά ριμπάουντ, κατάφερε ο Ολυμπιακός να καλύψει το χάντικαπ του πρώτου δεκαλέπτου σε κατοχές μετρώντας 7 περισσότερες στη δεύτερη περίοδο, χωρίς να ζημιωθεί από τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας και την… παύση πυρός πίσω από τα 6,75 μέτρα (πέτυχε μόλις ένα τρίποντο από το 7′ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου)!

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα που εξανεμίστηκε γρήγορα

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι ο Ουέμπερ ήταν ο κινητήριος μοχλός του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση δίνοντας λύσεις παντού. Η διαφορά έφθασε στο +12 (51-39, 27′)με τον Πρίντεζη να είναι… συγκινητικός παλεύοντας σε κάθε φάση παρά τον πυρετό του.

Ο Μιλουτίνοφ όμως, δεν πήρε προσπάθειες όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Ζαλγκίρις μεθοδικά και με πλάνο επέστρεψε στο ματς. Ο Γιασικεβίτσιους επέμενε στο πλάνο που είχε ετοιμάσει, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος (είχε 4/14 σουτ στην τρίτη περίοδο) και όσο βρισκόταν εκτός ο Ουέμπερ έχανε όλη την αμυντική του σκληράδα και όσο ήταν εκτός ο Γκος έχανε και την δημιουργία του. Το σερί των Λιθουανών έφθασε μέχρι το 32′ στο 14-0 (51-53) με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να παίζουν πια μπάσκετ ενστίκτου και όχι βάσει πλάνου.

One Weber show!

Ο Ολυμπιακός έμεινε 9 λεπτά χωρίς καλάθι εντός παιδιάς με τον Ουέμπερ να είναι ο μοναδικός που σκόραρε με φάσεις ένας εναντίον ενός μέχρι και το 36′! Θυσίαζε ευατόν και στην άμυνα και ήταν αυτός που βγήκε μπροστά όταν όλα έδειχναν ότι η Ζαλγκίρις είχε αποκτήσει πλέον τον έλεγχο του αγώνα!

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 62-57 (35′) και όμως, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-0 σερί (63-62, 37′) με τον Ουίλιαμς-Γκος να δείχνει επιτέλους και τις επιθετικές του αρετές και να δίνει άλλη μια διάσταση στο παιχνίδι πέρα από τον Ουέμπερ.

Κατάρρευση στο φινάλε

Ωστόσο, οι Πειραιώτες έχασαν συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ και η Ζαλγκίρις με καλάθια των Τόμπσον και Βέστερμαν προηγήθηκε 68-65 (1’15”). Ο Μιλουτίνοφ είχε 1/2 βολές, ο Ουέμπερ αστόχησε στην κρίσιμη τελευταία επίθεση, ο Ολυμπιακός άργησε πάρα πολύ να κάνει φάουλ στην τελευταία κατοχή και ο Γκριγκόνις με 2/2 βολές έγραψε το τέλος του αγώνα.

Photo credit: Eurokinissi