Φενέρ: Νικηφόρο φινάλε-θρίλερ με buzzer beater Σλούκα! (videos)

2019-04-05T21:40:58+00:00 2019-04-05T21:56:41+00:00.

05/Apr/19 21:40

Η Φενερμπαχτσέ με τρίποντο του σπουδαίου Κώστα Σλούκα στο φινάλε νίκησε την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην Πόλη (78-75) κι έκλεισε με ιδανικό τρόπο την κανονική περίοδο, όντας αήττητη στην έδρα της!

Οι πρωταθλητές Τουρκίας έκλεισαν νικηφόρα την κανονική περίοδο, με τον Κώστα Σλούκα να είναι ο άνθρωπος της βραδιάς, αφού έβαλε κερασάκι στην τούρτα της μεγάλης του εμφάνισης (22π.) το νικητήριο τρίποντο στο τέλος, που έδωσε τη νίκη στην Φενέρ!

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έτσι έκλεισε χωρίς ήττα εντός έδρας την regular season και με 25-5 στρέφεται στα playoffs, όπου περιμένει με πλεονέκτημα έδρας την Ζαλγκίρις! Οσο για τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, είπε αντίο στον φετινό “μαραθώνιο” με ρεκόρ 14-16.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η απώλεια άγχους και από τις δύο πλευρές έδωσε την ευκαιρία για ένα ελεύθερο παιχνίδι, με την Μακάμπι να στηρίζεται στον Μπλακ που έκανε ό,τι ήθελε στις δύο ρακέτες.

Ομως η Φενέρ είχε τον Σλούκα σε κέφια, όπως και τον Ντατόμε, με την ισορροπία να υφίσταται στο πρώτο μέρος (41-41, 20′).

Η Μακάμπι όμως πήρε απόσταση στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο άρχισε με 10-0 (41-51, 23′) και διατήρησε το πάνω χέρι (51-59, 30′).

Ντατόμε και Κάλινιτς αντέδρασαν από πλευράς Φενέρ για να έρθουν όλα στα ίσια (63-63, 35′), με το 10-0 να φέρνει την ομάδα του Ομπράντοβιτς στο… τιμόνι (70-63, 36′)! Κι όμως η ομάδα του Σφαιρόπουλου επανήλθε με τον Ντιμπαρτολομέο (70-71, 37:30”), με το φινάλε να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Ο Μπλακ απάντησε στον Σλούκα (72-73, 38:45”), που ήταν ξανά εκεί (74-73, 39′) και το κερασάκι στην τούρτα της εμφάνισής του ήταν το τρίποντο που έκρινε τα πάντα σε νεκρό χρόνο, για να κάνει το 78-75 για τη νίκη της Φενέρ μέσα σε αποθέωση!

Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά ο Κώστας Σλούκας έκανε άλλη μια μεγάλη εμφάνιση φέτος, με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, σκοράροντας μάλιστα τους επτά από τους οκτώ τελευταίους πόντους της Φενέρ και το buzzer beater που έδωσε τη νίκη στην παρέα του, που είχε επίσης πολύ καλό τον Ντατόμε (17π.). Από την πλευρά της Μακάμπι ο Μπλακ (23π., 7ριμπ.) κέρδισε σχεδόν όλες τις μάχες στο καλάθι.

Που κρίθηκε

Αγχος δεν υπήρχε σε καμία εκ των δύο ομάδων, με την Μακάμπι να παίρνει διψήφιο προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (41-51), ενώ επέστρεψε από το -7 στο 36′ (70-63). Ομως ο Σλούκας στο 75-75 είπε την τελευταία λέξη, αφού σηκώθηκε και σκόραρε για τρεις στη λήξη, γνωρίζοντας την αποθέωση!

Δεκάλεπτα: 20-20, 41-41, 51-59, 78-75.

Διαιτητές: Πουκλ, Γκαρθία, Ντιφάλα