Ολυμπιακός: “Αντίο” με νίκη στο άδειο ΣΕΦ, ανοιχτές οι πληγές του αποκλεισμού (videos)

2019-04-05T22:19:07+00:00 2019-04-05T23:52:59+00:00.

John Rammas

05/Apr/19 22:19

Ο ελλιπής κι αποκλεισμένος Ολυμπιακός έπαιξε ως Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο με τη Νταρουσάφακα στο ΣΕΦ κι αποχαιρέτησε με νίκη (99-74) την Ευρωλίγκα.

Μετά από τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας της 30ής και τελευταίας αγωνιστικής στην κανονική περίοδο το παιχνίδι στο ΣΕΦ ήταν άνευ βαθμολογικής σημασίας και για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν είχε πιθανότητες πρόκρισης στα playoffs. Αυτό φάνηκε τόσο από την εικόνα στις εξέδρες όσο κι από τη δική του στο πρώτο ημίχρονο. Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η αντιμετώπιση του παιχνιδιού ήταν τελείως διαφορετική από πλευράς Ολυμπιακού, το 54-30 επιμέρους σκορ το κατέστησε σαφές κι η κόρνα της λήξης ήχησε στο 99-74.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την Ευρωλίγκα στο 15-15 (9η θέση), ενώ η Νταρουσάφακα στο 5-25 (16η θέση).

Πατήστε εδώ για τη συνολική στατιστική

Εξέλιξη αγώνα:

Ο Ολυμπιακός βρήκε γρήγορα χώρους κοντά στο καλάθι και χτύπησε από εκεί, αλλά όσο ενθουσιασμό, τηρουμένων των αναλογιών, είχε στην επίθεση άλλη τόση συγκέντρωση δεν είχε στην άμυνα. Η Νταρουσάφακα απάντησε και με το παραπάνω από κάθε απόσταση και με 4/7 τρίποντα ξέφυγε με 19-28 στο 10′, την ώρα που το πρώτο και μοναδικό “ερυθρόλευκο” έγινε για να γίνει στην εκπνοή.

Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε και με 11 πόντους (24-35 στο 13′), αλλά συνέχισε με 1/5 τρίποντα μέχρι τη διακοπή του ημιχρόνου (0/4 έναντι 6/14 συνολικά) κι ο Ολυμπιακός με τους Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι μαζί στο παρκέ (12π. έκαστος στο α’ ημίχ.) κατάφερε να εξαλείψει τη διαφορά (45-44 ημίχ.).

Οι Ουίλιαμς-Γκος (14π. στη γ’ περ.) και Παπανικολάου (6π. στη γ’ περ.) συνέχισαν από εκεί, μετά από τις ελεύθερες βολές (15/17 έναντι 2/2 στο α’ ημίχ.) άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα (3/5 στη γ’ περ.) και σε συνδυασμό με τη σαφώς βελτιωμένη άμυνα ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 12-0 σερί (από 63-56 στο 26′ σε 75-56 στο 30′) κι ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο.

Η έκταση της διαφοράς (+29 στο 94-65 στο 35′ η μέγιστη) επέτρεψε και τη συμμετοχή των Ποκουσέφσκι (δεύτερη) κι Αγραβάνη (πρώτη) στην τέταρτη περίοδο κι όλα τελείωσαν στο +25 (99-74).

Παίκτης-κλειδί:

Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος πήρε μπρος στην τρίτη περίοδο και βοήθησε τον Ολυμπιακό να επιβάλλει το παιχνίδι του και να απλοποιήσει τη συνέχεια. Ο 24χρονος Αμερικανός πόιντ γκαρντ σκόραρε 14 πόντους από το 22′ μέχρι το 30′ (2π. στο α’ ημίχ.) κι έκανε την αρχή του τέλους.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε… άλλη ομάδα στην τρίτη περίοδο, έτρεξε στην επίθεση (30π. ενεργητικό), πίεσε στην άμυνα (12π. παθητικό) κι ένα 12-0 σερί στο δεύτερο μισό (από 63-56 στο 26′ σε 75-56 στο 30′) τον έθεσε επικεφαλής οριστικά κι αμετάκλητα.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 45-44, 75-56, 99-74