Φενέρ: “Πάρτι” δίχως τέλος απέναντι στη Ζαλγκίρις και… 1-0! (videos)

2019-04-16T21:36:55+00:00 2019-04-16T22:08:44+00:00.

16/Apr/19 21:36

Η Φενέρμπαχτσε ήταν κάτι παραπάνω από καταιγιστική και με ένα φοβερό κρεσέντο σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, έκανε το 1-0 απέναντι στην… αγνώριστη απόψε Ζαλγκίρις με σκορ 76-43!!!

Σε μία κατάμεστη ”Ulker Sports Arena” και υπό το βλέμμα του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, η Φενέρμπαχτσε μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το πρώτο ματς απέναντι στη Ζαλγκίρις! Το τελικό 76-43 έκανε το 1-0 στη σειρά, με την ομάδα του Κάουνας να μην είναι ανταγωνιστική μετά το 16′ και πλέον καλείται να εμφανιστεί καλύτερη και ευστοχότερη σε δύο ημέρες και πάλι στην Πόλη (18/4, 20:45).

Εκπληκτικό το δίδυμο Κάλινιτς-Γκούντουριτς, κάκιστο βράδυ για το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσους, με το μεγάλο ”όπλο” του Λιθουανού, Μπράντον Ντέιβις (3 πόντοι σε 18:38′) να μένει στα ρηχά!

Θυμίζουμε ότι η τουρκική ομάδα ”παλεύει” για την πέμπτη σερί συμμμετοχή της σε Final Four, με το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ψάχνει ακόμα ένα μικρό ”θαύμα”, προκειμένου να δώσει και φέτος το παρών στη τελική φάση, μετά το μακρινό 1999 και το 2018!

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Μάρκο Γκούντουριτς να αναλαμβάνει δράση, με τη Φενέρ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 9-5, μετά το αρχικό 2-5! Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν αμέτοχοι και με δικό τους 8-0 (9-13), πέρασαν μπροστά. Τα σερί δεν είχαν τελειώσει και ένα 6-0 των γηπεδούχων στο τέλος, έκανε το σκορ του δεκαλέπτου 15-13!

Η… γνωστή επιθετική πολυφωνία της Φενέρ, σε συνδυασμό με την αστοχία του Μπράντον Ντέιβις (1 πόντο στο πρώτο μέρος) έφεραν το ματς στο 23-19 (15΄) και λίγα λεπτά αργότερα στο 31-19, με τον Νίκολα Κάλινιτς να είναι ο μπροστάρης στην επίθεση των Τούρκων! Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 17 (38-21 στο 20′), με συνεχόμενους πόντους των Μάρκο Γκούντουριτς-Μπόμπι Ντίξον!

Το πόδι κολλημένο στο γκάζι και εύκολο 1-0!

Ανάλογο σκηνικό και στη τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασαν τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20, με τους ”πράσινους” του Κάουνας να μην μπορούν να αντιδράσουν, με μόνη ίσως εξαίρεση τον Μάριους Γκριγκόνις. Χαρακτηριστικό της κατάστασής του τα πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (38% δίποντα, 21% τρίποντα, 61% βολές )! Κάλινιτς και Γκούντουριτς συνέχισαν στον φρενήρη ρυθμό του και μετά από 30′ αγώνα, το σκορ διαμορφώθηκε στο 59-35!

Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Ζαλγκίρις, είδε και τον Έρικ Γκριν να σκοράρει και έτσι φτάσαμε ακόμα και στο +33 (!), δείγμα της καθολικής υπεροχής της Φενέρ! Τίποτα δεν άλλαξε στο φινάλε, με την απόσταση των δύο ομάδων να μην μικραίνει σε κανένα σημείο και το τελικό 76-43 έκανε το 1-0 στη σειρά υπέρ της Φενέρ!

Πού κρίθηκε: Η… δουλειά έγινε στη δεύτερη περίοδο, όταν η Φενέρ πήρε διαφορά 17 πόντων (38-21) και τελείωσε στη τρίτη, με το +24 (59-35) να δίνει τη νίκη, πριν καν συμπληρωθούν τα 40′!

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά το δίδυμο Νίκολα Κάλινιτς-Μάριο Γκούντουριτς, με τους δύο Σέρβους να δίνουν το σύνθημα νίκης. Ο πρώτος ήταν και ο κορυφαίος με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, με τον δεύτερο να είναι κομβικός με 13 πόντους και 4 ασίστ! Πολύ καλός και ο Έρικ Γκριν με 12 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε μόλις 15:52′ και μέτρησε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43