Παναθηναϊκός: Εκτέλεσε 2 βολές σε όλο το δεύτερο ημίχρονο!

2019-04-17T23:32:30+00:00 2019-04-17T23:32:30+00:00.

17/Apr/19 23:32

Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά σε ένα τεράστιας σημασίας μπρέικ αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης, σε αντίθεση με τους “πράσινους”, βρήκε εύκολους πόντους από τη γραμμή των βολών στο φινάλε και κατάφερε την ανατροπή.

Το σύνολο του Ρικ Πιτίνο εμφανίστηκε διαβασμένο, έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να ξεφύγει με +6 (66-72), περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά όμως τίποτα δεν πήγε καλά. Οι επιθέσεις ήταν επιπόλαιες, η μπάλα δεν πέρασε κοντά στο καλάθι και κρίσιμα σουτ των Καλάθη, Λάνγκφορντ και Τόμας βρήκαν όλα σίδερο.

Στην άλλη άκρη του παρκέ η Ρεάλ Μαδρίτης παρά το γεγονός πως δεν ήταν καλή, βρήκε πολλούς εύκολους πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι Ισπανοί μετέτρεψαν το 69-72 σε 75-72 μόνο με βολές, εκτελώντας συνολικά 11 στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός πήγε μόλις μία φορά στη γραμμή των βολών σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και εκτέλεσε συνολικά 8 βολές, έναντι 22 των αντιπάλων του.

Αυτός ήταν και ο λόγος που ο Ίαν Βουγιούκας έκανε αναφορά στη διαιτησία: “Ένα σουτ ή ένα κερδισμένο φάουλ για 2 βολές… Ξέρω ότι παίζουμε στη Μαδρίτη αλλά η Ρεάλ πήρε αρκετά σφυρίγματα μπορώ να πω μέσα στο ματς. Μακάρι την Παρασκευή να είναι πιο ισορροπημένα τα πράγματα.”