ΣΟΚΑΡΕ τη Φενέρ η Ζαλγκίρις: Μια της τριαντάρας, απόψε είχε μάγο… Σάρας! (videos)

2019-04-18T21:48:15+00:00 2019-04-18T23:00:22+00:00.

18/Apr/19 21:48

Η Ζαλγκίρις Κάουνας του σπουδαίου Σαρούνας Γιασικεβίτσιους “σόκαρε” την Φενέρ στην Πόλη με 82-80, ισοφάρισε την σειρά των playoffs σε 1-1 και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της, εντός έδρας ήττα στην Ευρωλίγκα!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παρότι είχε ηττηθεί με μεγάλη διαφορά στο πρώτο ματς, απόψε κατάφερε παίζοντας μεγάλο μπάσκετ στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο να πάρει ένα απίθανο διπλό στην Πόλη πετυχαίνοντας 82 πόντους, αντίθετα με το game 1 που σκόραρε μόλις 43 (!) και να βάλει “φωτιά” στην σειρά με την Φενέρ. Οι Λιθουανοί μάλιστα άντεξαν στο αποψινό παιχνίδι παρότι έχασαν διαφορά 15 πόντων που διατηρούσαν, στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον μετά το απίστευτο break, η σειρά μεταφέρεται στο Κάουνας για δύο ματς (23 και 25/4) με σκορ 1-1 και όλα “ανοιχτά” για μία θέση στο Final Four ή και για 5ο παιχνίδι ξανά στην Τουρκία.

Το παιχνίδι

Σπουδαία Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο!

Πολύ δυνατά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Φενέρμπαχτσε και προηγήθηκε με 13-6 (στο 4′), έχοντας πολύ καλό επιθετικό ρυθμό. Με επιμέρους σκορ 7-2, η Ζαλγκίρις αντέδρασε και μείωσε σε 15-13 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος, έληξε με τους γηπεδούχους μπροστά με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με επιμέρους σκορ 10-5, προηγήθηκαν με 30-26 (στο 13′), δείχνοντας ικανοί να κοντράρουν την Φενέρ. Οι Λιθουανοί συνέχιζαν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και εκπληκτική άμυνα και με το επιμέρους σκορ τους να έχει φτάσει στο 20-9, πήραν διαφορά 10 πόντων (40-30 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 46-39 και πλέον ο αγώνας είχε πάρει “φωτιά”.

Το… “γύρισε” η Φενέρ και έγινε ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Πόλη ξεκίνησε με, την Ζαλγκίρις να συνεχίζει να παίζει εξαιρετικά και με επιμέρους σκορ 11-5, να προηγείται πλέον με 13 πόντους διαφορά (57-44 στο 24′). Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε και στο +15 (70-55 στο 27′) με την Φενέρ να είναι… αγνώριστη και τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε, με 73-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Φενέρ πάλευε για την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 10-4 μείωσε σε 77-68 (στο 35′). 3′ περίπου λεπτά πριν το φινάλε, η Ζαλγκίρις ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη, όντας προηγούμενη με 79-73. 0/2 βολές του Ουόλκαπ και ένα λέι απ του Βέσελι, έκαναν το σκορ 79-75 (στο 38′) και πλέον όλα ήταν “ανοιχτά” για την νίκη, με τους Τούρκους να έχουν επιστρέψει από το -15.

Ο Τσέχος και πάλι αυτή την φορά με κάρφωμα έπειτα από ασίστ του Σλούκα και ο Κάλινιτς με 1/2 βολές, έφεραν το ματς στο -2 (80-78) και με 1:15 να απομένει για την λήξη. Το λάθος του Μιλάκνις και το εύστοχο σουτ του Ντατόμε στα 38 δευτερόλεπτα, έκαναν το σκορ 80-80 και το ματς είχε πάρει μία… “άγρια ομορφιά”. Ο Ουλανόβας στην λήξη χρόνου σκόραρε και έδωσε προβ.άδισμα στην Ζαλγκίρις με 82-80 (στα 23′), ενώ το λάθος του Γκούντουριτς (πάτησε γραμμή) ήταν καταδικαστικό, με τους Λιθουανούς τελικά να παίρνουν το απίστευτο διπλό με 82-80!

Που κρίθηκε: Στο εκπληκτικό διάστημα της Ζαλγκίρις στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, όπου διατηρούσε διψήφιο προβάδισμα και φυσικά στο μεγάλο καλάθι του Ουλανόβας στα 23′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος και στο λάθος του Γκούντουριτς, στην επίθεση που μπορούσε η Φενέρ να στείλει το ματς στην παράταση!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουλανόβας ήταν ασταμάτητος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Ουόλτερς με 14 πόντους (5/7 σουτ), 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Ντέιβις με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 58-73, 80-82