Παναθηναϊκός: “Άδειος” στο Game 2, αλλά όχι… game over ακόμα!

2019-04-19T23:00:27+00:00 2019-04-19T23:04:26+00:00.

19/Apr/19 23:00

Ο Νικ Καλάθης ήταν… εκτός αγώνα, όπως συνολικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ο οποίος δεν είχε ενέργεια και ρυθμό κι έχασε με κατεβασμένα χέρια στη Μαδρίτη (78-63), με την κυρίαρχη Ρεάλ να κάνει το 2-0, “αγγίζοντας” το Final Four. Ματς δίχως αύριο για την ομάδα του Πιτίνο το Game 3 στο ΟΑΚΑ (23/4) ώστε να μείνει ζωντανή στη σειρά.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Αυτή τη φορά η ομάδα του Ρικ Πιτίνο δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική όπως στο Game 1 και πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο στη σειρά των playoffs, με τη Ρεάλ αντίθετα να “αγγίζει” την πρόκριση στο Final Four της Βιτόρια.

Οι Μαδριλένοι με ηγετική μορφή τον Καμπάτσο, πάτησαν το γκάζι από την αρχή και έκαναν εμφατικά το 2-0, ήδη από το 10′ ο Παναθηναϊκός ήταν στο -13 (21-8) και με τον Καλάθη να είναι στα… πολύ χαμηλά, η παρέα του δεν είχε τύχη να κάνει το πολυπόθητο “break” και πλέον καλείται να παλέψει όντας με την πλάτη στον τοίχο, ενώ η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ (Game 3, 23/4, 21:00).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Κάκιστη αρχή

Αντί να μπει δυνατά ο Παναθηναϊκός, η Ρεάλ το έκανε, αφού μετά το 0-2 του Τόμας κυριάρχησε απόλυτα, με άξονα τον Καμπάτσο και τον Καλάθη να έχει… βραχυκυκλώσει από το μαρκάρισμα του Τέιλορ.

Ως το 16-4 (5′) οι παίκτες του Πιτίνο έκαναν βιαστικά σουτ και 3 λάθη, με τον Πρέπελιτς να δίνει απροσδόκητες λύσεις στους Μαδριλένους (21-8, 10′), όσο ο Παναθηναϊκός είχε 3/17 σουτ και 5 λάθη στην πρώτη περίοδο!

Το συμμάζεψε με Θανάση

Ο Πρέπελιτς συνέχισε να σκοράρει (27-13), με την παρέα του να έχει 6/8 τρίποντα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια… ζωής, μέσω της άμυνας και κυρίως λόγω του Θανάση Αντετοκούνμπο.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα κλεψίματα που έκαναν στο ανοικτό γήπεδο, αλλά ο Καλάθης παρέμενε κακός (0/7 σουτ, 3 λάθη), με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφιο επίπεδο στην ανάπαυλα (35-26, 20′), σε ένα κακό αποτελεσματικά ημίχρονο.

Χάθηκε ο έλεγχος

Το ζητούμενο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να βρεθεί μια κάποια σταθερά στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήλπιζε πως θα τη βρει στο πρόσωπο του Κιλπάτρικ που μπήκε με πέντε πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (38-31), αλλά η συνέχεια ήταν μονόλογος της Ρεάλ.

Η ομάδα του Λάσο συνέχισε να έχει εγκλωβισμένο τον Καλάθη των 0/10 σουτ και οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν καλό ρυθμό, με τον Καμπάτσο να καθοδηγεί άψογα την ομάδα του.

Ετσι από το 42-33 φτάσαμε στο 50-35 (26′) και ο Καμπάτσο διαμόρφωσε τη μεγαλύτερη διαφορά της Ρεάλ (59-38, 28:30”), που είχε τον απόλυτο έλεγχο, ο οποίος αντίστοιχα είχε ξεφύγει από τα πράσινα χέρια!

Η απόσταση ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί και η “πράσινη” ψυχολογία ήταν στα… Τάρταρα. Ο Παπαπέτρου μείωσε σε 66-51 (35′), αλλά τίποτα παραπάνω, με τον Καμπάτσο να επιστρέφει (76-56, 38′) και να βάζει θαυμαστικό στο 2-0 της Ρεάλ, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να ψάχνουν πλέον την πλήρη ανατροπή!

Παίκτης-κλειδί

Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν ο απόλυτος ηγέτης της Ρεάλ, κάνοντας τα πάντα στο παρκέ για την ομάδα του (13π., 7ριμπ., 9ασ., 5κλ.), ενώ πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά από Πρέπελιτς (9π.), Ράντολφ και τον απίστευτα αποτελεσματικό στο μαρκάρισμα του απίστευτα άστοχου Καλάθη (0/11 σουτ), Τζέφρι Τέιλορ. Αντίθετα με την ηγέτη τους σε τόσο κακό βράδυ, ο Παναθηναϊκός δεν γινόταν να ελπίζει σε πολλά, παρά την προσπάθεια Τόμας και Κιλπάτρικ.

Που κρίθηκε

Η πρώτη περίοδος ήταν κάκιστη για τον Παναθηναϊκό (21-8), ο οποίος παρότι είχε σε μονοψήφια απόσταση τη Ρεάλ στην ανάπαυλα (35-26), στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε απόλυτα τον έλεγχο και δεν μπόρεσε να προβάλλει καμία αντίσταση στους Μαδριλένους που έφτασαν με… βασιλικό τρόπο στο 2-0.

Δεκάλεπτα: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Πουκλ, Βίλιους