Παναθηναϊκός – κριτική: Αρχηγού -και πολλών άλλων- απόντος… (videos)

2019-04-19T23:36:06+00:00 2019-04-19T23:36:06+00:00.

John Rammas

19/Apr/19 23:36

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νέα ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (78-63) στο WiZink Center στο Game 2 της τρίτης προημιτελικής σειράς στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Ήταν από τους ελάχιστους που ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν και το έκανε σε ικανοποιητικό βαθμό. Σκόραρε με πλάτη και πρόσωπο στο καλάθι, είχε και το μακρινό σουτ. Είχε καλές και στιγμές στην άμυνα με τον Άντονι Ράντολφ κυρίως, αλλά οτιδήποτε καλό γινόταν στο παιχνίδι έμοιαζε με εξαίρεση στον κανόνα (13π. με 3/6δίπ., 2/3τρίπ., 1/1β., 3ρ., 2λ. σε 23:58).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Προσπάθησε να ξεμπλοκάρει την επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχε σκορ στο “ένας εναντίον ενός” αυτή τη φορά. Συν τα προβλήματα στην άμυνα από τον Κλέμεν Πρέπελιτς και λοιπούς (4π. με 0/2δίπ., 0/1τρίπ., 4/4β., 2ρ., 1κλ. σε 14:46).

#5 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Δεν πήρε προσπάθειες κοντά στο καλάθι, ούτε προστάτεψε αυτό ομάδας του, αφού είτε έβγαινε για βοήθεια είτε όχι το αποτέλεσμα ήταν ένα και το αυτό. Δεν απέφυγε και το εύκολο λάθος με χαρακτηριστές στιγμές ένα κλέψιμο-δώρο στον Γκουστάβο Αγιόν (επέστρεψε γρήγορα και τον έκοψε, αλλά οι διαιτητές θεώρησαν πως ήταν με φάουλ), ένα ανόητο επιθετικό φάουλ-σκριν στο τρίποντο κι ένα… αεροπλανικό μπροστά από τον Έντι Ταβάρες (2π. με 1/2δίπ., 4ρ., 3λ. σε 14:37).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Άρχισε με ένα άστοχο ελεύθερο τρίποντο κι αργές αντιδράσεις στην άμυνα και γενικά ήταν ένας από αυτούς που επέτρεψε στη Ρεάλ Μαδρίτης να αναλάβει τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά. Πήρε κάποιες πρωτοβουλίες στην τρίτη περίοδο, αλλά μέχρι εκεί (9π. με 2/2δίπ., 1/6τρίπ., 2/3β., 2ρ., 1ασ., 1λ. σε 21:57).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Ήρθε από τον πάγκο και προσπάθησε να αφυπνίσει τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο με σκορ από κάθε απόσταση και σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα (7π. με 2/3δίπ., 1/2τρίπ., 1ασ., 1κλ. σε 11:24 στο α’ ημίχ.). Όταν επέστρεψε (54-37 στο 28′) η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ήδη ξεφύγει αρκετά (1ασ., 1λ. σε άλλα 4:25 στο β’ ημίχ.).

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Κλήθηκε νωρίς πάλι να δώσει λύσεις με την εμπειρία του κοντά στο καλάθι και τις έδωσε στο πρώτο ημίχρονο (4π. με 2/4δίπ., 1ρ., 1κοψ., 1λ. σε 10:51). Δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, κάτι που φάνηκε που φάνηκε κι από το τρίποντο που επιχείρησε στο 29′ (54-37), το οποίο ήταν κι ενδεικτικό της δυσλειτουργίας στην επίθεση (4π. με 2/5δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 1κοψ., 1λ. σε 16:39).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Ο Νικ Καλάθης ήταν αρνητικός από την αρχή, αλλά κι ο ίδιος τόσο λιγότερο καλύτερος που δεν πήρε περισσότερα από 5:05 στο πρώτο ημίχρονο (0/2δίπ., 1κλ., 1λ.). Δεν είχε εκτέλεση, ούτε δημιουργία, ούτε στο ελάχιστο τις άμυνες στον ασταμάτητο Φακούντο Καμπάτσο κυρίως (6π. με 0/3δίπ., 1/1τρίπ., 3/4β., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ., 3λ. σε 13:56).

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Θα μπορούσε να ήταν αυτός που θα ξεμπλόκαρε τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, αλλά πήρε ελάχιστες προσπάθειες, ενώ κάποιες δεν ήταν κι οι καλύτερες δυνατές. Μέσα σε όλα, δεν απέφυγε τη μοίρα των υπόλοιπων γκαρντ της ομάδας με δύσκολες στιγμές στην άμυνα (10π. με 3/4δίπ., 1/2τρίπ., 1/1β., 3ρ., 1ασ., 1λ. σε 14:16).

#34 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Έπαιξε για 5:51 στο πρώτο ημίχρονο (0/1δίπ., 1ρ.) κι η ομάδα δεν έβγαλε ούτε μισό σύστημα να σουτάρει. Τη μοναδική φορά που σούταρε βρέθηκε κατά λάθος με τη μπάλα και με τα 24″ να εκπνέουν. Επέστρεψε στο 30′ με τη διαφορά στους 21 πόντους (59-38) κι αλίμονο αν δεν σούταρε ούτε τώρα (7π. με 2/4δίπ., 1/2τρίπ., 4ρ., 1ασ. σε 16:39).

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού άρχισε τα ίδια και χειρότερα με το Game 1, αλλά με τη σημαντική διαφορά πως δε νίκησε ποτέ τον κακό του εαυτό αυτή τη φορά. Σουτ εκτός λογικής ή απρόσεκτα, εύκολο λάθος ακόμη και στο χειρισμό της μπάλας και μία μάταιη επιμονή σε όλα με οποιονδήποτε αντίπαλο (Τέιλορ, Κοζέρ και λοιπούς). Θα μπορούσε να είχε περιοριστεί στη δημιουργία, άλλωστε ακόμη και σε μία τέτοια εμφάνιση έδωσε 7 ασίστ, αλλά “θα” (1π. με 0/9δίπ., 0/2τρίπ., 1/2β., 4ρ., 7ασ., 4κλ., 1κοψ., 3λ. σε 26:04)…

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Προσέδωσε ενέργεια στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο και το πήρε σερί μέχρι το 23′. Παρότι ο Παναθηναϊκός είχε θέμα και στην επίθεση, προτίμησε να μη παρεκκλίνει του ρόλου του. Επέστρεψε για ακόμη λίγο στα τελευταία λεπτά (1ρ., 1ασ., 2κοψ., 2λ. σε 13:47).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στη σειρά, αλλά στο 33′ και με τη διαφορά στους 19 πόντους (63-44). Τουλάχιστον προσπάθησε με τον Τρέι Τόμπκινς και στις δύο άκρες του παρκέ (0/1δίπ., 2.ρ, 1ασ. σε 7:32).