Φενέρ: Αίμα και άμμος, ντύθηκε… Μπόγκνταν και “καθάρισε” ο Γκούντουριτς! (videos)

2019-04-23T20:57:03+00:00 2019-04-23T23:21:19+00:00.

23/Apr/19 20:57

Η Φενερμπαχτσέ με έναν εκπληκτικό Μάρκο Γκούντουριτς, “έσπασε” την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας με 66-57 και πλέον βρίσκεται ένα βήμα, από την πρόκριση σε ένα ακόμα Final Four!

Η Ζαλγκίρις ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η εκπληκτική άμυνα της Φενέρ και ο… καθοριστικός Γκούντουριτς που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, έδωσαν το μεγάλο αποτέλεσμα στους Τούρκους.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον, η Φενέρ προηγείται με 2-1 κάνοντας break στο break μετά την ήττα στην Πόλη και έχει την ευκαιρία την Πέμπτη (25/4), να κερδίσει ξανά στο Κάουνας και να προκριθεί με 3-1 νίκες στο Final Four. Σε περίπτωση νίκης της Ζαλγκίρις, η σειρά θα κριθεί σε 5ο παιχνίδι στην Τουρκία.

Το παιχνίδι

“Μάχη” με καλύτερη Ζαλγκίρις!

Πολύ σκληρό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να δίνουν βάρος στην άμυνα και την Φενέρ να προηγείται με 5-4 (στο 4′). Με 7-0 σερί και με απίστευτη άμυνα, η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά με 11-5 (στο 6′), δείχνοντας πως μπορεί να κάνει το 2-1. Με 3/3 βολές του Γκούντουριτς, η Φενέρ μείωσε σε 13-11 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με καλάθι του Ουόλκαπ (7 πόντους) και σκορ 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά για τους Λιθουανούς έφτασε στο +9 (26-17 στο 14′), παρά τα 2 φάουλ του Ντέιβις και τα 8 (!) επιθετικά ριμπάουντ της ομάδας του Ζοτς. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει υψηλή ένταση και πολύ ξύλο, με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 32-24 (στο 17′) και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται, με τρίποντο του Σλούκα και σκορ 34-31.

Με εκπληκτική άμυνα και… Γκούντουριτς το break!

Το δεύτερο ημίχρονο του game 3 στο Κάουνας ξεκίνησε με, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι καλά να κρατεί και την Φενερμπαχτσέ με επιμέρους σκορ 10-3 και 2/2 τρίποντα του Γκούντουριτς να προηγείται μετά από πολλή ώρα με 41-37 (στο 24′). Με τρίποντο ο Ντατόμε έβαλε μπροστά την Φενέρ με +4 (45-41 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με 49-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο του αγώνα, ο Γκούντουριτς συνέχιζε να σκοράρει από τα 6,75 και η Φενέρ ήταν στο +4 (52-48 στο 34′) και είχε το πάνω χέρι για την νίκη. 3 λεπτά περίπου πριν το φινάλε, ο Ουόλτερς με τρίποντο μείωσε σε 54-53 και έβαλε “φωτιά” στο game 3. Ο Μέλι απάντησε άμεσα με τρίποντο (57-53) και “σκότωσε” ψυχολογικά την Ζαλγκίρις.

Με 1/2 βολές του Ουλανόβας και κάρφωμα του Βέσελι από ασίστ του Σλούκα, η Φενέρ ήταν στο +3 (59-56) και με δική της κατοχή 55′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος και φαβορί για το break. Ένα τρίποντο του Μαχμούτογλου στα 42′ δευτερόλεπτα τελείωσε το ματς, αφού έκανε το σκορ 62-56. Τελικά οι Τούρκοι πανηγύρισαν το διπλό με 66-57 και προηγήθηκαν με 2-1 στην σειρά.

Που κρίθηκε: 3 λεπτά πριν το τέλος, η Ζαλγκίρις μείωσε σε 54-53, όμως η Φενέρ “κλείδωσε” το ματς με επιμέρους σκορ 8-3 και 2/2 τρίποντα από Μέλι και Μαχμούτογλου, παίρνοντας προβάδισμα με 62-56.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκούντουριτς ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Βέσελι με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Επίσης ο Σλούκας, είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-31, 46-49, 57-66