Παναθηναϊκός – κριτική: Λίγοι αριθμητικά και κατώτεροι των περιστάσεων αγωνιστικά (videos)

2019-04-23T22:54:13+00:00 2019-04-23T23:22:59+00:00.

John Rammas

23/Apr/19 22:54

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα-αποκλεισμό του Παναθηναϊκού από τη Ρεάλ Μαδρίτης (82-89) στο ΟΑΚΑ για το Game 3 των playoffs στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 ΝΤΕΣΟΝ ΤΟΜΑΣ
Από τις λίγες φορές που δεν ήταν στην αρχική 5άδα, παρόλα αυτά τα 2φ. του Τζέιμς Γκιστ σε μόλις 57″ τον πέρασαν γρήγορα στο παιχνίδι. Έπιασε αμέσως δουλειά με σκορ με κάθε τρόπο και το πήρε σερί για τα επόμενα 14:16 (6π. με 3/3δίπ., 0/2τρίπ., 2ρ., 2λ.). Δε βρήκε χώρους δράσης στο δεύτερο ημίχρονο (0/1δίπ. όλο κι όλο), ενώ δεν είχε τις λύσεις ούτε στην άμυνα, ούτε σε μορφή ριμπάουντ (11π. με 4/5δίπ., 0/2τρίπ., 3/3β., 4ρ., 2λ. σε 30:46).

#5 ΚΙΘ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ
Επιστρατεύτηκε στο 11′ (18-25) κι έφτυσε αίμα για να βρει το παραμικρό τετραγωνικό εκατοστό για να σουτάρει. Κατά τα άλλα, όποτε δεν είχε τον Φακούντο Καμπάτσο… σκαρφαλωμένο πάνω του, έγραφε (10π. με 3/5δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 1ρ., 2ασ., 1λ.). Το 4φ. στο 32′ (62-62) τον κράτησε εκτός μέχρι το 37′ (68-72), αλλά με τον Παναθηναϊκό να κυνηγά στο σκορ δε σούταρε ούτε μισή φορά μέχρι να αποβληθεί (5φ.) στο 40′.

#6 ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Άρχισε χωρίς δυναμισμό στην άμυνα, σχεδόν πέταξε τη μπάλα στην επίθεση όσες φορές την έπιασε στα χέρια του στο πρώτο ημίχρονο και τα 6:28 (0/3δίπ., 2ρ.) ίσως ήταν και πολλά, αν κι ο Ίαν Βουγιούκας δε μπορούσε να το πάρει σερί, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ ήταν με 2φ. από πρώτο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε το ύψος του στο δεύτερο ημίχρονο και στάθηκε κάπως σε αυτό με μία καλή άμυνα στον Τζεφ Τέιλορ, καπάκι ένα κάρφωμα από ασίστ του Νικ Καλάθη κι άλλο ένα καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Δεν έπαιξε πολύ περισσότερο στη συνέχεια (4π. με 2/6δίπ., 3ρ., 1λ. σε 14:10).

#10 ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ
Η έναρξη τον βρήκε μακριά από τα δεδομένα του (0/1δίπ., 1κλ. σε 8:51) και με αρκετά προβλήματα από τον Τζεφ Τέιλορ στην άμυνα, αλλά ανέβηκε στην επιστροφή στο πρώτο ημίχρονο, τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα (9π. με 2/3δίπ., 1/1τρίπ., 2/4β., 3ρ., 2κλ. σε 17:54). Περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο στη συνέχεια, εξού κι ο μηδενικός αριθμός σουτ (9π. με 2/3δίπ., 1/2τρίπ., 2/4β., 5ρ., 2κλ., 1κοψ. σε 31:15).

#14 ΤΖΕΪΜΣ ΓΚΙΣΤ
Ό,τι είχε σκεφτεί για αυτόν ο Ρικ Πιτίνο πετάχτηκε στα σκουπίδια μετά από μόλις 57″ (2φ. κι ένα poster-κόψιμο κατά). Χρειάστηκε να περιμένει τη δεύτερη περίοδο για να επιστρέψει, έδωσε λύσεις και στις δύο άκρες του παρκέ (4π., 1ρ. από το 23′ μέχρι το 27′), αλλά φάουλ (3φ. στο 27′) κι ενδεχομένως το γεγονός πως προερχόταν από τραυματισμό πριν από την έναρξη της σειράς δεν τον καθιστούσαν τον πλέον κατάλληλο να ακολουθεί τον Άντονι Ράντολφ και τους υπόλοιπους. Εν τέλει ήταν αυτός που έχασε τον τελευταίο στο καθοριστικό τρίποντο για γτο 72-78 στα -1:51 κι ενώ μόλις είχε επιστρέψει (4π. με 2/3δίπ., 1ρ. σε 7:28).

#15 ΙΑΝ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ
Θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί σε game changer σε όλα τα παιχνίδια της σειράς, αλλά… Όσο αποτελεσματικός ήταν στην επίθεση, άλλο τόσο δεν ήταν στην άμυνα, παρότι το προσπάθησε μέχρι τέλους (8π. με 3/7δίπ., 2/2β., 5ρ., 2ασ., 1κλ., 2κοψ. σε 24:52). Ανεξαρτήτως, ήταν κάτι περισσότερο από τίμιος, αν αναλογιστεί κανείς ποια η θέση του στο ροτέισιον και το χρόνο συμμετοχής (20:01 στα playoffs).

#19 ΛΟΥΚΑΣ ΛΕΚΑΒΙΤΣΙΟΥΣ
Περισσότερο έδωσε ανάσες στον Νικ Καλάθη παρά λύσεις στον Παναθηναϊκό. Δε μπόρεσε να βρει δημιουργία και ταλαιπώρησε τη μπάλα στο πρώτο ημίχρονο (0/1δίπ. σε 4:30). Δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο στην τρίτη περίοδο με τον Τζέισι Κάρολ αντίπαλο στην επίθεση και τον Φακούντο Καμπάτσο στην άμυνα, πριν επιστρέψει στα τελευταία δευτερόλεπτα για τα… διαδικαστικά (3π. με 0/2δίπ., 1/2τρίπ. σε 9:17).

#23 ΣΟΝ ΚΙΛΠΑΤΡΙΚ
Ήρθε από τον πάγκο στο 8′, αλλά δεν έφερε τίποτα μαζί του. Σούταρε δύο βιαστικά τρίποντα, ενώ μετά από το δεύτερο έχασε και τον Τζεφ Τέιλορ στην άμυνα (0/2τρίπ., 1ρ. σε 3:12). Το δείγμα κρίθηκε αρκετό για να είναι θεατής από το 11′ και μετά.

#24 ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ
Ήταν άχαστος στο πρώτο ημίχρονο (14π. με 2/2δίπ., 3/3τρίπ., 1/1β., 1ρ., 1ασ. σε 12:15), γεγονός που αναπλήρωσε στο μέγιστο τα όποια προβλήματα από την άμυνα στον Ρούντι Φερνάντεθ. Αυτό ήταν κι αρκετό για τη Ρεάλ Μαδρίτης να μη του δώσει τίποτα στη συνέχεια (16π. με 2/3δίπ., 3/4τρίπ., 3/3β., 1ρ., 3ασ. σε 27:40) κι ενώ ο Παναθηναϊκός στερούνταν λύσεων στο σκορ.

#33 ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ
Έδωσε μάχη με τον αυτό του να μη πάρει όλα όσα σουτ του έδωσε η Ρεάλ Μαδρίτης, γεγονός που στοίχισε στον Παναθηναϊκό στο δεύτερο παιχνίδι. Το κακό της υπόθεσης ήταν πως εκτός από το σουτ (5π. με 2/7 σουτ, 1ρ., 1κλ., 2λ. στα πρώτα 11:57) δεν είχε ούτε την ασίστ (στο 18′ η πρώτη) στο πρώτο ημίχρονο. Το δίλημμα “να σουτάρω ή να μη σουτάρω” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε να κάνει όλα τα υπόλοιπα και το έκανε μέχρι το τελευταίο 3λεπτο. Από το 70-75 και μετά είχε 2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντο, 2/2 ελεύθερες βολές, πότε γιατί ήταν αυτός που είχε/έδιναν το ελεύθερο σουτ πότε γιατί ήταν αυτός που δε φοβόταν να το πάρει.

#43 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ
Χρησιμοποιήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου και στις αρχές της δεύτερης για την ενέργειά του στην άμυνα (πάνω στον Ρούντι Φερνάντεθ), αλλά ο Παναθηναϊκός ήθελε και σκορ κι έτσι δεν έπαιξε για περισσότερα από 2:06 (1λ.).

#44 ΝΤΙΝΟΣ ΜΗΤΟΓΛΟΥ
Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 15′ κι έκατσε πάλι σε αυτόν μετά από 1:47, ένα καλάθι από τον Τρέι Τόμπκινς πάνω σε άμυνα κι ένα φάουλ στον ίδιο παίκτη.