Αντρέι, Νάντο και Κάιλ την έστειλαν στο Φάιναλ Φορ

2015-04-22T22:27:05+00:00 2015-04-23T12:52:31+00:00.

Lefteris Moutis

22/Apr/15 22:27

Για 11η φορά τα τελευταία 12 χρόνια -με μοναδική εξαίρεση από το 2004 και μετά να αποτελεί το 2011- η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας επικρατώντας επί του Παναθηναϊκού (74-55) στο ΟΑΚΑ και κερδίζοντας τη σειρά με 3-1.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, μένοντας πίσω με διαφορά πέντε πόντων (37-32). Παρόλα αυτά, στην τρίτη περίοδο η κατάσταση άλλαξε. Η ΤΣΣΚΑ πήρε προβάδισμα 58-41 και το παιχνίδι ήταν εκτός ελέγχου για τους Πρασίνους. Το μεγαλύτερο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους ήταν 21 πόντων (74-53) λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Ο Νάντο Ντε Κολό με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Αντρέι Κιριλένκο είχε νταμπλ νταμπλ (13 π, 10 ριμπ.) και ο Κάιλ Χάινς προσέθεσε 12 κρίσιμους πόντους.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά ακόμα και το γεμάτο ΟΑΚΑ δεν μπορούσε να σπρώξει τους παίκτες του Ιβάνοβιτς στην ισοφάριση της σειράς, καθώς είχαν μόλις 4/21 τρίποντα. Επίσης, οι οπαδοί χειροκρότησαν την ομάδα τους στο τέλος της φετινής ευρωπαϊκής της πορείας.