Final Four: Η Ρεάλ είχε κίνητρο στον “τελικό” των… απογοητευμένων! (videos)

2019-05-19T19:18:29+00:00 2019-05-19T19:25:02+00:00.

19/May/19 19:18

Η Ρεάλ Μαδρίτης, με πρωταγωνιστές τους Καμπάτσο και Αγιόν, κέρδισε εύκολα με 94-75 την απογοητευτική Φενερμπαχτσέ και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Final 4 της Ευρωλίγκας.

Του Νίκου Βαρλά/ info@eurohoops.net

Το πρώτο μέρος του μικρού τελικού ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ, όταν όμως η Ρεάλ πάτησε… γκάζι από το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά όλα τελείωσαν, αφού η διαφορά για την “Βασίλισσα” έφτασε πάνω από τους 15 πόντους.

Αναλυτικά τα στατιστικά εδώ!

Πλέον η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αποχαιρετάει το Final Four, κατακτώντας την τρίτη θέση, ενώ η Φενέρ γυρίζει στην Τουρκία με δύο “βαριές” ήττες σε ημιτελικό και μικρό τελικό!

Το παιχνίδι

Ντέρμπι ο μικρός τελικός στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι και με περισσότερη όρεξη η Ρεάλ και με συνεχόμενα λέι απ, προηγήθηκε αρχικά με 13-5 (στο 5′) και στην συνέχεια με διψήφια διαφορά (19-9 στο 8′) για πρώτο φορά στο ματς. Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Φενέρ να μειώνει σε 24-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του μικρού τελικού, η “Βασίλισσα”διατηρούσε μία καλή διαφορά (31-24 στο 14′), όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με σερί 8-0 προηγήθηκε με 32-31 (στο 16′) και στο φινάλε του ημιχρόνου, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 40-38, σε ένα ματς με καλό ρυθμό παρά την απουσία κινήτρου.

“Ξέσπασε” η Ρεάλ στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο στον μικρό τελικού του Final Four ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες “καυτές” επιθετικά και τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχόμενες (51-48 η Ρεάλ στο 24′). Με συνολικό επιμέρους σκορ 18-10, η Ρεάλ πέρασε και μπροστά με 6 πόντους (56-50), βρίσκονται επιθετικό ρυθμό, αλλά η Φενέρ απάντησε με δικό της σερί 10-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα με 60-56 (στο 27′) και τον Σλούκα να φτάνει τους 15 πόντους! Η τρίτη περίοδος έληξε με την “Βασίλισσα” το +6 (69-63), με επιμέρους σκορ 13-3 και “show” του Καμπάτσο (9 πόντους, 12 ασίστ).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Ρεάλ μπήκε και πάλι δυνατά και με σερί 8-0 ανέβασε για πρώτο φορά το προβάδισμα της, στο +14 (77-63 στο 33′). Το σερί της ισπανικής ομάδας, μεγάλωσε στο 12-0 και η διαφορά έφτασε στο +18 (81-63 στο 35′), με την Φενέρ να είναι χωρίς πόντο για 5 λεπτά. Τελικά η Ρεάλ συνέχισε να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και κέρδισε πολύ άνετα με 94-75.

*Περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος, ο Έρικ Γκριν της Φενερμπαχτσέ είχε έναν άσχημο τραυματισμό και αποχώρησε, με φορείο από το παρκέ.

Που κρίθηκε: Στο εκπληκτικό ξεκίνημα της Ρεάλ στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με σερί 12-0 και αφήνοντας για περίπου 6 λεπτά χωρίς την πόντο την Φενέρ, προηγήθηκε με +18 και “σφράγισε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκουστάβο Αγιόν ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ την παράσταση “έκλεψε” ο Καμπάτσο κάνοντας ρεκόρ σε ασίστ στο Final Four με 15 (!!!), ενώ ακόμα είχε 12 πόντους , 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-38, 63-69, 75-94