Ολυμπιακός: Με σούπερ Πάντερ & Ρούμπιτ νίκησε δύσκολα την Βενέτσια! (photos)

2019-09-07T20:37:39+00:00 2019-09-07T21:00:27+00:00.

07/Sep/19 20:37

rubit_olympiacos

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του φιλική νίκη επί ιταλικού εδάφους, κερδίζοντας την Πρωταθλήτρια Ιταλίας, Βενέτσια του Μάικ Μπράμος με 71-68.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και από το πρώτο ημίχρονο, διατηρούσε μία διψήφια διαφορά, με την οποία τελικά πήγε στα αποδυτήρια (42-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ και παρότι η Βενέτσια προσπαθούσε να μειώσει, κατάφεραν να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +14 (58-44).

olympiacos_koniaris

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός υπέστη αγωνιστικό “μπλακ-άουτ” με τους Ιταλούς να το εκμεταλλεύονται και να “ροκανίζουν” την διαφορά, μειώνοντας 39′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σε 70-68. Τονούτ και Βατ δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το ματς σε δύο περιπτώσεις και  τελικά ο Ολυμπιακός, κατάφερε να πάρει την φιλική νίκη με 71-68.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν, ο Πάντερ με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ρούμπιτ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Μπόλντγουϊν με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 30-42, 44-58, 68-71

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Μπερντίνι 2, Ούντανοχ 5, Μπράμος 1, Τονούτ 11, Ντιαγέ 15(1), Ντε Νικολάο 2, Τσαπέλ 16(4), Βίντμαρ 2, Τσερέλα, Πελεγκρίνο, Γουάτ 14

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 16 (5ριμπ., 1 ασ.), Μπόλντγουϊν 13 (6 ριμπ., 1 ασ.), Κόνιαρης 1, Τσέρι 9 (5 ριμπ., 4 ασ.), Χρηστίδης, Χαραλαμπόπουλος 2, Τσάπμαν 9(1), Ποκουσέφσκι (2 ριμπ.), Ρούμπιτ 15 (7 ριμπ.), Χαπ 6 (5 ριμπ.)