Βιλερμπάν: Φιλική νίκη με “σούπερ” Πέιν! (photos)

2019-09-08T22:30:51+00:00 2019-09-08T22:30:51+00:00.

08/Sep/19 22:30

Η “νεοφώτιστη” στην Ευρωλίγκα, Βιλερμπάν συνεχίζει την προετοιμασία της και σε φιλικό παιχνίδι, κέρδισε την Μούρθια με 81-78.

Το φιλικό παιχνίδι, ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τους Γάλλους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, όμως τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλη με 21-21.

Στην δεύτερη περίοδο του ματς, δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα με τον ρυθμό να είναι υψηλός και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με σημαντική διαφορά. Η Μούρθια τελικά, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 42-41.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ρυθμό όμως να πέφτει κάτι απόλυτα φυσιολογικό, αφού οι ομάδες βρίσκονται στο στάδιο της προετοιμασίας του. Η νίκη στο φιλικό, κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με την Βιλερμπάν τελικά να παίρνει στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα, με 81-78 και να δείχνει ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο, για να βρεθεί στο επιθυμητό επίπεδο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν, ο Έντγουιν Τζάκσον με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Έιντριαν Πέιν με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-42, 57-57, 81-78