Χίμκι: Φιλικό “πάρτι” κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ

2019-09-14T19:58:02+00:00 2019-09-14T19:58:02+00:00.

14/Sep/19 19:58

Σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι της, η Χίμκι παρουσίασε εντυπωσιακή εικόνα και πήρε την νίκη με πολύ εύκολο τρόπο, με 94-60 απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Οι παίκτες του Αρτούρας Κουρτινάιτις από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο του φιλικού, ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και πήραν προβάδισμα 18 πόντων (32-14). Μάλιστα στην δεύτερη περίοδο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η Χίμκι να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 56-32!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρώσοι έριξαν “στροφές” και σε συνδυασμό με τις δοκιμές που έκανε το προπονητικό της τιμ, έδωσε την ευκαιρία στην Χάποελ Ιερουσαλήμ να φανεί λίγο πιο ανταγωνιστική και να μην αφήσει την διαφορά, να ξεφύγει περισσότερο. Τελικά η Χίμκι πήρε άνετα την φιλική νίκη με 94-60.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Σβεντ με 14 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Τίμα με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Έβανς με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 56-32, 73-49, 94-60