Μακάμπι: “Σκόρπισε” την Λε Μαν με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ!

2019-09-14T22:00:18+00:00 2019-09-14T22:00:18+00:00.

14/Sep/19 22:00

Εντυπωσιακή ήταν η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, απέναντι στην Λε Μαν σε φιλικό ματς στην Γαλλία, κερδίζοντας την με 94-57, έχοντας σε καλό βράδυ τον Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή, στο πρώτο μέρος του φιλικού δεν είχε βρει ακόμα τον ρυθμό της κυρίως στην άμυνα και πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια με 43-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Μακάμπι “ξέσπασε” στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 25-11, “εκτόξευσε” την διαφορά στο +22 (68-46) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την νίκη. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο ρυθμός έπεσε αλλά αυτό δεν βοήθησε την Λε Μαν να μειώσει την διαφορά και τελικά η ομάδα του Έλληνα προπονητή, κέρδισε με 94-57.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 14 πόντους, ο Ταρίκ Μπλακ με 13 πόντους και ο Όμερ Κάσπι με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 35-43, 46-68, 57-94