ΤΣΣΚΑ – Εφές: Νίκη της “αρκούδας” σε μία επανάληψη του τελικού της Ευρωλίγκας!

2019-09-15T19:31:04+00:00 2019-09-15T19:34:26+00:00.

15/Sep/19 19:31

Δύσκολη φιλική νίκη πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέναντι στην Αναντολού Εφές με 65-63, σε ένα παιχνίδι επανάληψη του τελικού της Ευρωλίγκας στην Βιτόρια.

Στο πρώτο ημίχρονο του φιλικού, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν απλά “απολαυστική” και στα 20 λεπτά, αφού δεχόμενη μόλις 10 πόντους στην δεύτερη περίοδο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με +15 (40-25)!

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης η οποία διεξήχθη στο πλαίσιο τουρνουά προετοιμασίας, η ΤΣΣΚΑ δεν επέτρεψε στην Εφές να μειώσει και διατήρησε μία σημαντική διψήφια διαφορά (54-38).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν “ξέσπασαν” και με συνολικό επιμέρους σκορ 25-11, “άγγιξαν” την μεγάλη ανατροπή, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 65-63 στο φινάλε.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν, ο Μπέικερ με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μάικ Τζέιμς με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μπολόμποϊ με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την Εφές ξεχώρισαν, ο Σιμόν με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο πρώην της ΤΣΣΚΑ Άλεκ Πίτερς με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Ντάνστον με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-25, 54-38, 65-63