Ολυμπιακός: “Λύγισε” από τον Ερυθρό Αστέρα, με προεδρική παρουσία το φιλικό! (photos)

2019-09-17T21:03:27+00:00 2019-09-17T22:32:36+00:00.

17/Sep/19 21:03

Σε ένα φιλικό παιχνίδι με “άρωμα” Ευρωλίγκα χωρίς κόσμο στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Ερυθρό Αστέρα και ηττήθηκε με 82-77, παρουσιάζοντας προβλήματα κυρίως αμυντικά.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε αρκετά προβλήματα κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα οι “ερυθρόλευκοι” της Σερβίας του Μίλαν Τόμιτς, να διαθέτουν συνεχώς ένα προβάδισμα και να πάνε μπροστά στο σκορ, στην ανάπαυλα με 41-36.

Στην τρίτη περίοδο του φιλικού, δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα της αναμέτρησης, με τους Σέρβους να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ανατρέψει το σκορ (62-56).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς κατάφεραν να διατηρήσουν σε υψηλό επίπεδο την αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να ηττηθεί με 82-77!

Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν, ο Λορέντζο Μπράουν με 14 πόντους, ο Περπέρογλου με 13 πόντους και ο Τζέιμς Γκιστ με 10 πόντους.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν, ο Πάντερ με 17 πόντους και 4 τρίποντα, ο Πρίντεζης με 16 πόντους και ο Μπράντον Πολ με 14 πόντους και 4 τρίποντα.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 17(4), Πολ 14(4), Κόνιαρης, Σπανούλης 2, Τσέρι 7, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 9(1), Ρούμπιτ 8, Χαπ 4.

Ερυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Μπράουν 14, Τσόβιτς 9, Μπράουν 6, Περπέρογλου 13, Νταβιντοβατς 1, Μπαρόν 12, Γκιστ 10, Τζένκινς 5, Ότζο 4, Σίμανιτς 8.

Στο φιλικό παιχνίδι, το παρών έδωσε από την διοίκηση των γηπεδούχων , ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος, ο οποίος παρακολούθησε το ματς από τις court seat.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 36-41, 56-62, 77-82

Photo Credit: Olympiacos BC Twitter