Αναντολού Εφές: Κέρδισε την Χίμκι του εκπληκτικού Μπέρτανς!

2019-09-20T19:09:09+00:00 2019-09-20T19:09:09+00:00.

20/Sep/19 19:09

Σε φιλικό παιχνίδι με “άρωμα” Ευρωλίγκας στο τουρνουά προετοιμασίας του Ζαντάρ, η Αναντολού Εφές κέρδισε με 66-64 την Χίμκι.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ήταν καλύτερη από το πρώτο ημίχρονο κυρίως στην άμυνα και πήγε προηγούμενη με σημαντική διαφορά (37-31) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο, το μπάσκετ που έπαιξαν και οι δύο ομάδες ήταν… κακό, αφού σκόραραν και οι δύο μαζί μόλις 15 πόντους (!), με την Χίμκι να μειώνει σε 44-39. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ρυθμός και το σκορ ανέβηκαν, αλλά η Εφές έστω και δύσκολα κρατούσε το προβάδισμα και τελικά στο φινάλε, πανηγύρισε την φιλική νίκη με 66-64.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Πίτερς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ο Σιμόν με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Πλάις με 11 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Από την ρώσικη ομάδα, ξεχώρισαν ο τρομερός Μπέρτανς με 24 πόντους (5/11 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Γερέμπκο με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 31-37, 39-44, 64-66