Τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”: Με σούπερ Σέρχι η Αρμάνι Μιλάνο κέρδισε την Φενέρ του Σλούκα! (video)

2019-09-21T17:41:31+00:00 2019-09-21T18:59:42+00:00.

21/Sep/19 17:41

Με ΄ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι ξεκίνησε το 2ο τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, με την Αρμάνι Μιλάνο να κερδίζει δύσκολα την Φενεραμπαχτσέ με 79-75, χάρη στον εξαιρετικό Σέρχι Ροντρίγκεθ.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μπορεί να είχε σημαντικά προβαδίσματα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στην συνέχεια τα απώλεσε λόγω της εξαιρετικής εικόνα των παικτών του Έτορε Μεσίνα. Τελικά ο νικητής στο φιλικό, κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με την Μιλάνο να παίρνει δίκαια το θετικό αποτέλεσμα.

Πλέον, η ιταλική ομάδα θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (22/9) τον νικητή του αγώνα Παναθηναϊκός-Μακάμπι, ενώ η Φενέρ θα παίξει στον μικρό τελικό με τον ηττημένο.

Το παιχνίδι

Ματσάρα με… ανατροπές από νωρίς!

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία μπήκε στην αναμέτρηση η Φενερμπαχτσέ και προηγήθηκε με 10-2 (στο 5′). Η Μιλάνο αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 12-10 (στο 8′), όμως οι Τούρκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-4 και προβάδισμα 7 πόντων (21-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του φιλικού, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με νέο επιμέρους σκορ 7-2, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-16 στο 12′), όμως οι Ιταλοί με δικό τους εντυπωσιακό σερί 9-0 μείωσαν σε 28-25! Τελικά οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα με εντυπωσιακό συνολικό επιμέρους σκορ 19-3, πήραν το προβάδισμα (34-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με σκορ 37-34.

Σέρχι και άμυνα χάρισαν την στην Αρμάνι Μιλάνο!

Το δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με, την Φενερμπαχτσέ να κάνει σερί 7-0 και να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 41-37 (στο 23′). Οι Τούρκοι με πρωταγωνιστή τον Στίματς, διατηρούσαν το προβάδισμα (45-44 στο 26′), με τον αγώνα να είναι ντέρμπι. Οι Σέρχι-Στίματς συνέχισαν να σκοράρουν (49-48 η Φενέρ στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με καλάθι του Σλούκα στην λήξη και σκορ 56-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν ασταμάτητος 24 πόντους και 4/7 τρίποντα έβαλε μπροστά το Μιλάνο με +5 (61-56 στο 33′). 5′ λεπτά πριν το τέλος, ο Μακ με τρίποντο, έβαλε μπροστά για πρώτη φορά την ομάδα του με +7 (66-59) και την έχρισε φαβορί για την νίκη.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Σλούκας με 2/2 βολές μείωσε σε 70-67 και έδωσε “ζωή” στην Φενέρ, όμως ο Μπιλίνγκα με καλάθι και φάουλ και ο Σέρχι με 2/2 βολές “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +8 (75-67). Στα 57′ δευτερόλεπτα, ο Κάλινιτς με τρίποντο μείωσε σε 76-73, όμως ο Μίτσοφ με τρίποντο στα 40′ “καθάρισε” το ματς (79-73). Τελικά το Μιλάνο, πήρε την φιλική νίκη με 79-75.

Που κρίθηκε: Στο 37ο λεπτό, η Φενέρ μείωσε σε 70-67, όμως η ιταλική ομάδα με γρήγορο σερί 5-0, ανέβασε το σκορ σε 75-67 και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν ασταμάτητος έχοντας 26 πόντους και 5 ασίστ, ενώ και ο Σέλβιν Μακ έκανε την διαφορά με 15 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για την Φενέρ καλύτεροι ήταν, ο Σλούκας με 13 πόντους και οι Ουίλιαμς – Ντίξον που σκόραραν από 12 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 34-37, 56-54, 75-79