To έκανε ξανά ο Ολυμπιακός!

2015-05-15T20:06:24+00:00 2015-05-15T21:40:37+00:00.

15/May/15 20:06

Κράτησε το καλύτερο για το τέλος ο Βασίλης Σπανούλης! Αφού ξεκίνησε το ματς με 0/11 σουτ στις τρεις πρώτες περιόδους, τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, εκ των οποίων 11 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και ξανά “σκότωσε” την ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό της Ευρωλίγκας, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στη νίκη με 70-68

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Κράτησε το καλύτερο για το τέλος ο Βασίλης Σπανούλης! Αφού ξεκίνησε το ματς με 0/11 σουτ στις τρεις πρώτες περιόδους, τελείωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, εκ των οποίων 11 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και ξανά “σκότωσε” την ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό της Ευρωλίγκας, οδηγώντας τον Ολυμπιακό στη νίκη με 70-68.

Όπως στην Πόλη το 2012, ο Ολυμπιακός έκανε μια τεράστια ανατροπή από 61-52 στην τελευταία περίοδο, πήρε προβάδισμα με 66-64 επί της ΤΣΣΚΑ και όταν οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 66-66 ο “διαβολικός” Σπανούλης με έξι δεύτερα να απομένουν πέτυχε το πιο σημαντικό τρίποντο του αγώνα (69-66). Οι δύο ομάδες σούταραν ελεύθερες βολές στο χρόνο που απέμεινε και το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς να αλλάξει το προβάδισμα.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ να έχει το προβάδισμα με 36-35 έχοντας ως ηγέτες τους Νάντο ΝτεΚολό και Άαρον Τζάκσον. Ο Γιώργος Πρίντεζης (11 π.) και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τους 9 πόντους του ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο Ολυμπιακός μέχρι εκείνη τη στιγμή, την ώρα που ο Σπανούλης είχε 0/8 σουτ.

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με 8-0 σερί με το ίδιο δίδυμο να κάνει και πάλι τη διαφορά. Οι Ρώσοι πήραν διαφορά ακόμα και οχτώ πόντων (47-39). Στο τέλος της τρίτης περιόδου με τον Μίλος Τεόντοσιτς να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι η ΤΣΣΚΑ ήταν στο +4 (51-47). Οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα ακόμα και με +9 (61-52) αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός είπε την τελευταία λέξη. Ο Ντε Κολό τελείωσε το ματς με 18 πόντους και ο Τζάκσον έκανε ρεκόρ για ματς του φάιναλ φορ με 7 κλεψίματα, όμως δεν ήταν αρκετό.