Ολυμπιακός: Με το δεξί στο “Γκομέλσκι Καπ” κέρδισε δύσκολα την… ελληνική Ούνικς Καζάν! (videos)

2019-09-24T17:54:24+00:00 2019-09-25T02:25:11+00:00.

24/Sep/19 17:54

Με το… δεξί μπήκε ο Ολυμπιακός στο “Γκομέλσκι Καπ” αφού κέρδισε τον πρώτο ημιτελικό, κόντρα στην Ούνικς Καζάν των Πρίφτη και Καϊμακόγλου με 70-66, έχοντας σε καλό βράδυ τους Πρίντεζη, Πάντερ και Μιλουτίνοφ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν ήταν καλή στο πρώτο μέρος, όμως στην τρίτη περίοδο “ξύπνησε” και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα, το οποίο έστω και πολύ δύσκολα διατήρησε μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας τελικά την φιλική νίκη, χάρη στον Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Πλέον ο Ολυμπιακός, έχει μπροστά του (25/9, 20.00) την αναμέτρηση με την οικοδέσποινα ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επικράτησε με 77-57 του Προμηθέα Πατρών και προκρίθηκε, μαζί με τους “ερυθρόλευκους, στον τελικό του “Γκομέλσκι Καπ”, που διοργανώνει.

Ντέρμπι και… ελάχιστο “ερυθρόλευκο” προβάδισμα!

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παρκέ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία προηγήθηκε από νωρίς με 12-4 (στο 7′), με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν σοβαρά επιθετικά προβλήματα. Η πρώτη περίοδος, έκλεισε με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 17-12, αλλά να μην έχει βρει ακόμα ρυθμό.

Δείτε τα συνεχόμενα τρίποντα του Ολυμπιακού που πέτυχαν οι Βασίλης Σπανούλης και Κέβιν Πάντερ:

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του φιλικού. ο Ολυμπιακός “ξύπνησε” επιθετικά και με τον Πάντερ να φτάνει 9 πόντους και επιμέρους σκορ 10-3 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 22-20 (στο 13′). Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ισόπαλες με 31-31 (στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με buzzer beater καλάθι του Πάντερ και σκορ 37-36.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο μέρος του πρώτου ημιτελικού του “Γκομέλσκι Καπ”, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και την Ούνικς να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 45-44 (στο 25′). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 52-47 και επιμέρους σκορ 8-2 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την ελληνική ομάδα προηγούμενη με 56-48.

Δείτε το χαμένο alley oop του Νίκολα Μιλουτίνοφ:

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός διατηρούσε μία διαφορά “ασφαλείας” και προηγήθηκε με 63-52 (στο 33′). 5 λεπτά πριν το φινάλε, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν στο +8 (65-57) και χρίστηκαν φαβορί για την νίκη.

Με τους Τάιους και Καϊμακόγλου να σκοράρουν, η Ούνικς Καζάν μείωσε σε 65-61 (στο 37′), ενώ στα 40′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα έκανε το 67-61 και “καθάρισε” το ματς. Η Ούνικς εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ολυμπιακού, μείωσε σε 67-66 33′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Μιλουτίνοφ με καλάθι και φάουλ έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το σκορ 70-66 και έδωσε την νίκη στην ομάδα του!

Δείτε τα τρίποντα των Πολ και Πάντερ:

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, που ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα δέχθηκε μόλις 12 πόντους και πήρε καθοριστικό προβάδισμα με 56-48!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικός με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ επίσης την διαφορά έκαναν ο Πρίντεζης με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κέβιν Πάντερ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56, 66-70