Μπάγερν Μονάχου: “Σόκαρε” την Μιλάνο στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας! (videos)

2019-10-03T22:25:18+00:00 2019-10-03T23:06:31+00:00.

03/Oct/19 22:25

Με το… δεξί μπήκε στην φετινή Ευρωλίγκα, η Μπάγερν Μονάχου πανηγυρίζοντας μία σπουδαία εντός έδρας νίκη, απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα με 78-64.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι στην μεγάλη διάρκεια του αγώνα, με εξαίρεση το φινάλε της πρώτης περιόδου και το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και πήραν μία απόλυτα δίκαιη νίκη, κόντρα στο Μιλάνο που προβλημάτισε και πάλι κυρίως στο περιφερειακό σουτ, όπου είχε (4/21 19%).

Πλέον, η Μπάγερν Μονάχου ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς στην Μόσχα, απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2019 ΤΣΣΚΑ Μόσχας (10/10, 20:00) του Δημήτρη Ιτούδη, ενώ το Μιλάνο θα φιλοξενήσει την Ζαλγκίρις Κάουνας (11/10, 21:45), αναζητώντας την πρώτη του νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Το παιχνίδι

Κυρίαρχη με την άμυνα της η Μπάγερν!

Πολύ δυνατά με την βοήθεια του κόσμο της, μπήκε στο ματς η Μπάγερν και προηγήθηκε με 10-3 (στο 3′). Οι Ιταλοί αντέδρασαν και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 9-2, ισοφάρισαν σε 13-13 (στο 5′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με το Μιλάνο, προηγούμενη με την ελάχιστη διαφορά (23-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βαυαροί μπήκαν ξανά δυνατά στο παρκέ και με εκπληκτικό επιμέρους σκορ 15-2, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (37-25 στο 15′). Το  προβάδισμα για την Μπάγερν έφτασε και στο +13 (40-27 στο 17′) και το πρώτο μέρος στο Μόναχο, ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 42-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μίλησε η άμυνα και η έδρα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με, τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να διατηρούν μία σημαντική διαφορά 52-42 (στο 25′). Η Μιλάνο δεν μπορούσε μέχρι εκείνο το σημείο να κάνει την ανατροπή (54-46 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα πίσω στο σκορ με 61-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Μιλάνο μπήκε στο παρκέ με στόχο να ανατρέψει το σκορ και με γρήγορο σερί 9-0 μείωσε μετά από αρκετή ώρα στο -2 (61-59 στο 34′). Περίπου 3′ λεπτά πριν την λήξη, με καλάθια των Νέλσον, Τζέντοβιτς και Μπάρτελ, η Μπάγερν προηγήθηκε με +10 (70-60) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Τελικά, η γερμανική ομάδα πανηγύρισε την σπουδαία εντός έδρας νίκη με 78-64, αφού η Μιλάνο δεν κατάφερε να μπει ποτέ ξανά στην διεκδίκηση της νίκης.

Δείτε τα highlights των Σκόλα και Λούτσιτς:

Που κρίθηκε:  Στο σημείο που η Μιλάνο μείωσε σε 61-59 (στο 34′), η Μπάγερν αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 9-1, ανέβασε ξανά την διαφορά στο +10 (70-60) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούτσιτς έκανε την διαφορά με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ επίσης καλή δουλειά έκαναν ο Τζέντοβιτς με 16 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Λο με 12 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Από το Μιλάνο ξεχώρισαν, ο σπουδαίος Σκόλα με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Σέρχι με 14 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-34, 61-50, 78-64.

Photo Credit: Euroleague.net