Ρεάλ: Η Φενέρ υποκλίθηκε στη “Βασίλισσα”! (vids)

2019-10-03T22:59:05+00:00 2019-10-04T18:03:24+00:00.

03/Oct/19 22:59

Μετά από ένα εξαιρετικό ντέρμπι, που κρίθηκε στο φινάλε, η Ρεάλ κέρδισε τη Φενέρ με 81-77, για το 1-0 στην Ευρωλίγκα!

Η Ρεάλ πήρε το ντέρμπι της πρεμιέρας με 81-77, αφήνοντας την ελλιπή Φενέρμπαχτσε με τη… χαρά της προσπάθειας. Φοβεροί για τους νικητές οι Καμπάτσο-Τέιλορ-Ράντολφ, εντυπωσιακοί οι ”νέοι” των Τούρκων, Ντε Κολό και Ουίλιαμς, με τον δεύτερο να παίζει σε ΟΛΟ το ματς!

Για τη δεύτερη αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενεί τη Μακάμπι (10/10, 22:00), ενώ η Φενέρ υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (10/10, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το μεγάλο ντέρμπι της πρεμιέρας, καθώς προηγήθηκε με 21-6, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέφερι Τέιλορ σε άμυνα και επίθεση. H Φενέρμπαχτσε, επηρεασμένη και από τις απουσίες των Γιαν Βέσελι-Τζόφρι Λοβέρν, αντέδρασε προς στιγμήν και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10, πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (30-21).

Νάντο Ντε Κολό και Ντέρικ Ουίλιαμς βοήθησαν τους Τούρκους να μειώσουν σε 5 (35-33) στο 16′, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα στην επίθεση, σκόραροντας 5 πόντους σε 6′. Από το 30-19, φτάσαμε στο 36-33 και λίγο αργότερα στο 39-38 στο 18′, με το ημίχρονο να κλείνει στο +1 (43-42) υπέρ των Μαδριλένων.

Ματσάρα και… Ρεάλ!

randolph

Άντονι Ράντολφ και Ρούντι Φερνάντεθ πήραν περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες και η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφιες διαφορές (54-44), με τον πρώτο να ξεχωρίζει για το σύνολο του Πάμπλο Λάσο. Οι δύο ομάδες είχαν εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, με τη Ρεάλ να έχει ως ”όπλο” τη δημιουργία. Αποτέλεσμα, να πάμε στη τελευταία περίοδο με το σκορ στο 64-55!

Ο Φακούντο Καμπάτσο ξεκίνησε τη τέταρτη περίοδο, όπως ακριβώς τη τελείωσε: με τρίποντο. Αν και στη δημιουργία και στην άμυνα ο Αργεντινός ήταν εξαιρετικός, το σκορ άργησε αλλά ήρθε, όμως η Φενέρ είχε σε φοβερή βραδιά τους δύο νέους αστέρες της, Ντε Κολό και Ουίλιαμς, οι οποίοι και έφτασαν την ομάδα τους στο 73-73 του 36′! Η Ρεάλ ”απάντησε” με 4-0  (77-73 στο 38′). Ο Ντε Κολό μείωσε σε 77-75, ο Τέιλορ έκανε το 79-75, με τον Ράντολφ να κάνει το κλέψιμο του αγώνα στο -47”. O Ουίλιαμς έκανε το λάθος, η Ρεάλ σκόραρε για το 81-75 και έδωσε τέλος στην αναμέτρηση (81-77).

Πού κρίθηκε: Η Φενέρ έχασε στην ευκαιρία στο 79-75 και στο 81-75, με δύο λάθη από τους κορυφαίους Ντε Κολό και Ουίλιαμς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φακούντο Καμπάτσο ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο με 14 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέφερι Τέιλορ με 19 πόντους. 15 πόντους-5 ριμπάουντ είχε ο Άντονι Ράντολφ και 10 πόντους-4 ασίστ ο Ρούντι.

Η Φενέρ είδε τους Νάντο Ντε Κολό και Ντέρικ Ουίλιαμς να κάνουν απίθανα πράγματα με 22 πόντους-5 ριμπάουντ και 19 πόντους-10 ριμπάουντ αντίστοιχα, δίχως όμως να συνδυαστούν με νίκη. Όσο για τον Κώστα Σλούκα, σε 28′ μέτρησε 5 πόντους (1/6 σουτ, 3/3 βολές) και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 43-42, 64-55, 81-77