ΤΣΣΚΑ: Εύκολα την Μπάγερν για το απόλυτο (videos)

2019-10-10T20:51:32+00:00 2019-10-10T21:35:04+00:00.

10/Oct/19 20:51

Η ΤΣΣΚΑ ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης με την Μπάγερν, παίρνοντας τη νίκη με 79-68 στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ΤΣΣΚΑ είχε τα ηνία και παρότι η Μπάγερν πλησίασε στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητέ Ευρώπης πάτησαν γκάζι και εκτόξευσαν την διαφορά, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Ο Κλάιμπερν ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ Βόιτμαν και Μπολομπόι είχαν από 10. Από την άλλη οι 17 πόντοι του Μονρό δεν ήταν αρκετοί.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη:

Ισορροπημένο ξεκίνημα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ζεστές τον αγώνα, χωρίς όμως καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Η Μπάγερν κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ (10-10, 5’) και έμεινε κοντά (18-18, 9’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-18 μετά από ένα μικρό 4-0 της ρωσικής ομάδας.

Πάτησε γκάζι η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό και ανέβασε το προβάδισμά της, ενώ δύο σερί τρίποντα του Μπολομπόι έστειλαν την διαφορά σε διψήφια τιμή (39-29, 15’). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφτασε στο +14, όμως η Μπάγερν αντέδρασε και μείωσε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-40.

Πλησίασε η Μπάγερν, αλλά…

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έπιασαν στον… ύπνο την ΤΣΣΚΑ, μειώνοντας στο καλάθι (50-48, 25’), όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με ένα σερί 9-0 έκανε το σκορ 59-48 (28’), κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +10 με 60-50.

Τυπική διαδικασία…

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία για την ΤΣΣΚΑ, η οποία έφτασε άνετα ακόμα και στο +17 (36’). Η Μπάγερν από την πλευρά της το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 79-68, με την ΤΣΣΚΑ να κάνει έτσι το 2/2 στην φετινή Ευρωλίγκα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κλάιμπερν είχε πολύπλευρη προσφορά στο παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ, ενώ ήταν κομβικός στο σημείο που η ομάδα του πήρε την διαφορά, τελειώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε όταν η Μπάγερν πλησίασε και με ένα σερί 9-0 μετέτρεψε το 50-48 σε 59-48, θέτοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα:  22-18, 47-40, 60-50, 79-68.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Πουλκ, Ρίζικ