Ρεάλ: Ο Κάρολ “έκλεψε” το διπλό από τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου! (videos)

2019-10-10T23:02:49+00:00 2019-10-10T23:53:38+00:00.

10/Oct/19 23:02

Στο μεγάλο ντέρμπι της Μαδρίτης, ο Τζέισι Κάρολ έριξε τη ”βόμβα” του στο -2,5” και έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ, αφήνοντας τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με τη… προσπάθεια!

Μετά από ένα φοβερό ματς, η Ρεάλ έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα, μετά το τελικό 86-85 απέναντι στη Μακάμπι, η οποία έφτασε μόλις 2,5” μακριά από τη πρώτη νίκη στη σεζόν! Με απίθανο τρίποντο του Κάρολ η μεγάλη νίκη των Μαδριλένων.

Αυτή ήταν η 59η φορά που οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες, με τον αριθμό αυτόν να είναι ρεκόρ στην ευρωπαϊκή ιστορία, καθώς κανένα άλλο ζευγάρι δεν έχει τόσες μεταξύ τους αναμετρήσεις!

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Για τη τρίτη αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από τη Ζαλγκίρις (17/10, 20:00), ενώ η Μακάμπι υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (17/10, 21:05), στο πρώτο εκτός έδρας ματς των Μαδριλένων και το πρώτο εντός των Ισραηλινών.

Η εξέλιξη: Η Μακάμπι, χωρίς τον Όμρι Κάσπι που έμεινε εκτός λόγω αδιαθεσίας, ξεκίνησε εμφανώς καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να δείχνει ”καυτός”. Ρούντι Φερνάντεθ και Άντονι Ράντολφ είχαν τις ”απαντήσεις”, το πρώτο δεκάλεπτο όμως δεν είχε… νικητή (22-22).

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο συνεπείς σε άμυνα και επίθεση και με τον Τζόρνταν Μίκι να δίνει τον ρυθμό, έφτασαν ακόμα και στο +8 (40-32 στο 15′). Ο Ελάια Μπράιαντ μπήκε στην εξίσωση των φιλοξενούμενων και με ”όπλο” τα τρίποντα (6/16), η διαφορά μειώθηκε στους 3 (47-44), πριν ”μιλήσει” για μία τελευταία φορά το 58,3 (7/12) των Μαδριλένων από τα 6,75μ. για το 50-44 του ημιχρόνου!

Ματσάρα και… Κάρολ!

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με μόλις 1 πόντο στα πρώτα 2′. Ο ένας πόντους της Μακάμπι είχε και συνέχεια και πιο συγκεκριμένα άλλους 11, με το σκορ να γίνεται από το 50-44, 50-56, με την άμυνα να είναι πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Ο Ράντολφ το πήρε προσωπικά και με δικό του 5-0 έκανε το 55-56 και η Ρεάλ ξεχώρισε μετά το 58-58, με 5-0 (63-58 στο 27′), με τον Φακούντο Καμπάτσο να δίνει πολλές λύσεις.

Το ματς ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του και το 65-65 στο 30′ ήταν η καλύτερη απόδειξη. Ο Τζον ΝτιΜπαρτολομέου ήταν φοβερός, ειδικά όταν η Μακάμπι χρειάστηκε σκορ. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 68-72 στο 33′ και αμέσως μετά με 75-77, με τον Ουίλμπεκιν να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους! Ο Γκάμπριελ Ντεκ έφερε νέα ισοπαλία (77-77 στο 38′), με τους Ουίλμπεκιν-Μπράιαντ να κάνουν όλη τη δουλειά! Ο Αργεντίνος φόργουορντ όμως της Ρεάλ είχε ρυθμό και το 81-81 στο 39′. O Oυίλμπεκιν με 2/2 βολές έκανε το 81-83 στο -52”, ο Μίκι ”απάντησε” με 2/2 βολές στο -27” (83-83). Ο Ουίλμπεκιν και πάλι έδωσε το προβάδισμα (83-85) στο -10”, ο Τζέισι Κάρολ όμως με φοβερό τρίποντο έξανε το 86-85 (-2,4”)

Πού κρίθηκε: Η Μακάμπι ήταν ανώτερη στη τελευταία περίοδο και παρόλο που δεν πήρε μεγάλη διαφορά, κάτι που το πλήρωσε, με τον Τζέισι Κάρολ να φτάνει τους 14 με ένα απίθανο τρίποντο σχεδόν στη λήξη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόρνταν Μίκι με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της Ρεάλ, όμως ο Τζέισι Κάρολ ήταν ο ήρωας των νικητών με 14 πόντους (4/7 τρίποντα)! 11 μέτρησε ο Άντονι Ράντολφ και 10 ο Φακούντο Καμπάτσο.

Φοβερός αλλά ηττημένος ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 22 πόντους, τους 11 στη τελευταία περίοδο. Από 15 οι Ελάι Μπράιαντ και Τζον ΝτιΜπαρτολομέου.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-44, 50-53, 65-65,