Παναθηναϊκός: ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ στο “Αστρομπάλ”! (videos)

2019-10-10T22:48:05+00:00 2019-10-11T04:16:57+00:00.

10/Oct/19 22:48

Ιδανικός αυτόχειρας ο Παναθηναϊκός, έχασε ματς που δε χάνεται, από τη Βιλερμπάν (79-78), που μετά τον Ολυμπιακό νίκησε και τους “πράσινους”, πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα στην Ευρωλίγκα! Από το +13 του 30′, στην… ήττα η ομάδα του Πεδουλάκη!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας κρατούσαν κάτι παραπάνω από σφικτά τη νίκη και το 2/2 στην Ευρωλίγκα, αφού βρίσκονταν στο +13 στο 30′ (50-63), αλλά η τελευταία περίοδος ήταν η απόλυτη καταστροφή, με αποτέλεσμα μια οδυνηρή ήττα, την πρώτη της σεζόν, στην πρώτη δοκιμασία εκτός ΟΑΚΑ!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο ως το φινάλε της τρίτης, αλλά παρά τον εντυπωσιακό Τόμας (22π.), ο Καλάθης των 13π. και των 8ασ., έκανε αρνητικό ρεκόρ καριέρας στα λάθη (7), ενώ έκανε και δύο τραγικές επιλογές στις δύο τελευταίες “πράσινες” κατοχές (άστοχο τρίποντο στο 78-78 και άστοχο λέι απ στην εκπνοή), με τη Βιλερμπάν των Λάιτι (18π.), Γεκίρι (15π., 12ριμπ.) να αρπάζει τη νίκη και να κάνει το 2/2 στην Ευρωλίγκα με αντίπαλους τους “αιώνιους”!

Επόμενη αποστολή για τον Παναθηναϊκό είναι κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ (17/10, 21:30).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Μπροστάρης Τόμας

Ο Παναθηναϊκός άρχισε στο “Αστρομπάλ” δίνοντας την μπάλα στον Φρεντέτ (2-5), αλλά έδωσε τη δυνατότητα στη Βιλερμπάν να ελέγχει τα ριμπάουντ και μαζί τον ρυθμό, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν πολλά προβλήματα με τον Γεκίρι στο καλάθι.

Το ζήτημα με τα ριμπάουντ διορθώθηκε χάρη στον συγκεντρωμένο Γουάιλι, ενώ ο Τόμας ήταν πολύ ζεστός και αποδοτικός, δρομολογώντας το 15-20 (8:10”), αλλά ο Λάιτι το έφερε στα ίσια (22-22), αφού οι περιστροφές και οι επιστροφές στην άμυνα δεν ήταν οι πρέπουσες από πλευράς “πράσινων”.

Ο Τζάκσον με τον Ντιό έδωσαν το πάνω χέρι στην ομάδα τους (34-30, 15′), αφού οι βολές χάνονταν εύκολα (6/14 ως το 20′) με τη δημιουργία του Καλάθη και τον Τόμας να αλλάζουν χέρια στο προβάδισμα (38-43), με τον Παναθηναϊκό χάρη στον Ράις να έχει την τελευταία λέξη στο ημίχρονο, με buzzer beater τρίποντο εκτός ισορροπίας για το 40-46 (20′)!

Απίστευτο μπλακ άουτ!

Αυτό που άρχισε στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, είχε συνέχεια από τους παίκτες του Πεδουλάκη στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού η άμυνά τους ανάγκασε τη Βιλερμπάν να προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα να τη σπάσει με τρίποντα, κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι.

Ως το 24′ οι γηπεδούχοι είχαν σκόραρει μόνο με τον Γεκίρι και η διαφορά, με Καλάθη και Φριντέτ έφτασε στο +13 (42-55). Η διψήφια απόσταση με τον έλεγχο των ριμπάουντ διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα ενόψει της τελικής ευθείας (50-63, 30′).

Ομως η αρχή της τέταρτης περιόδου δεν είχε συγκέντρωση και ο Λάιτι με τον Τέιλορ πρόλαβαν να τρέξουν 8-0 μέσα σε 80 δευτερόλεπτα (58-63), με τον Παναθηναϊκό να απαντά προσωρινά με γκολ-φάουλ του Τόμας (58-66), αλλά να αδυνατεί να καθαρίσει το ματς.

Έτσι οι Γάλλοι χάρη στα αβίαστα λάθη βρήκαν ευκαιρία να πλησιάσουν κι άλλο (63-67, 36′), έχοντας πλέον ψυχολογία και τον τρόπο να φτάνουν στο “πράσινο” καλάθι. Το γκολ-φάουλ του Λάιτι έφερε το ματς σε απόσταση βολής (68-71), αλλά ο Φρεντέτ ήταν εκεί (68-74).

Ομοίως και ο Τόμας με δύο σερί μεγάλα καλάθια (73-78), αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί! Η Βιλερμπάν με τον Ζαν-Τσαρλς να καρφώνει και τον Καουντί να σκοράρει για τρεις, έφερε το ματς στα ίσια (78-78) και μετά το άστοχο τρίποντο… εν τρικυμία του Καλάθη, ο Τέιλορ με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (79-78)!

Στα τελευταία 14,6” ο Παναθηναϊκός είχε μια τελευταία ευκαιρία, αλλά ο Καλάθης έκανε κι άλλη κακή επιλογή και δεν έδωσε την μπάλα, παρά κλείστηκε στην τελική γραμμή, με αποτέλεσμα να αστοχήσει, ώστε οι “πράσινοι” να ολοκληρώσουν μια τεράστια αυτοκτονία!

Η Βιλερμπάν για να φτάσει σε αυτή την τεράστια νίκη στηρίχθηκε στον “πύργο” Γεκίρι (15π., 12ριμπ.), ωστόσο καθοριστική ήταν η συνεισφορά του Λάιτι (18π.) και του Καουντί (10π.) που είχε δύο μεγάλα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, ανατρέποντας τα πάντα! Ετσι πήγε στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Τόμας (22π.) και του Φρεντέτ (18π.), με τον Καλάθη να έχει 13π., 8ασ., αλλά 7 λάθη και δύο άστοχες επιλογές στο τέλος!

Που κρίθηκε

Οταν είσαι στο +13 στο 30′ (50-63) δε χρειάζεσαι πολλά για να πάρεις τη νίκη. Κι όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χάσει αυτό το παιχνίδι, με σερί κακές επιλογές, που έδωσαν τη δυνατότητα στη Βιλερμπάν να επανέλθει. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι σκόραραν τρία καθοριστικά τρίποντα μετά το 30′, παρά τα 2/16 που είχαν κάποια στιγμή στο ματς και επέστρεψαν από το 73-78, για να κάνουν σερί νίκης (6-0), αφού οι “πράσινοι” έμειναν χωρίς πόντο στα τελευταία 1:34”! Φυσικά πολύ μεγάλο ρόλο στο εφιαλτικό φινάλε έπαιξαν τα 16 λάθη και οι 14/27 βολές!

Δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Γιόβτσιτς, Χάτζιτς