Ολυμπιακός: Άλλαξε διάθεση, είχε ρόλους και έπαιξε… κανονικό μπάσκετ! (videos)

2019-10-11T22:18:04+00:00 2019-10-12T00:15:04+00:00.

11/Oct/19 22:18

Ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση με την Βαλένθια, έδειξε μεγαλύτερη διάθεση, είχε ρόλους στο παιχνίδι του και πήρε εύκολα τη νίκη με 89-63.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Μετά τα τελευταία γεγονότα ο Ολυμπιακός χρειαζόταν ένα καλό παιχνίδι και το βρήκε απέναντι στην Βαλένθια, φτάνοντας στην επικράτηση με 89-63 για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο, παίζοντας πιο ορθόδοξο μπάσκετ, έχοντας ρόλους μέσα στο παιχνίδι και δείχνοντας πολύ μεγαλύτερη διάθεση πάνω στο παρκέ.

Σπανούλης και Μιλουτίνοφ ήταν η κορυφαίοι με 17 πόντους έκαστος, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Κουζμίνσκας και Πρίντεζης, που είχαν από 13 πόντους.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα με ένα κλικ εδω

Εξέλιξη αγώνα:

Δυναμικό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση και με όπλο την άμυνά του και το pick & roll στην επίθεση πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 11-0 (2’). Η απάντηση της Βαλένθια ήρθε από το τρίποντο, μειώνοντας στους 4 με 13-9, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο 6’ οι Ισπανοί δεν είχαν σουτάρει ακόμα δίποντο, με την πρώτη προσπάθεια μέσα από τη γραμμή να γίνεται στο 6:20 για το 17-14. Ο Κουζμίνσκας με την είσοδό του έδωσε λύσεις και ο Ολυμπιακός βρήκε κράτησε εύκολα τα ηνία παρά τα 5 τρίποντα της Βαλένθια, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-22.

Σπανούλη, Μιλουτίνοφ και… +20

Κουζμίνσκας και Παπανικολάου βρήκαν σκορ και ο Ολυμπιακός έφτασε στο +15 (39-24 13’), με την Βαλένθια να συνεχίζει να έχει απαντήσεις. Η μπάλα πέρασε στα χέρια του Σπανούλη, ο οποίος δημιούργησε για τον Μιλουτίνοφ, αλλά και… πυροβόλησε από μακριά, με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +21 με 49-28 στο 16, ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου έκανε το σκορ  54-30, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στην ανάπαυλα με +24. Σε αυτό σημαντικός παράγοντας στην εικόνα του αγώνα σε αυτό το κομμάτι ήταν τα ριμπάουντ, με τον Ολυμπιακό να έχει τα διπλάσια (18-9), ενώ συνολικά τελείωσε το ημίχρονο με 11 περισσότερες κατοχές.

Τα πάντα είχαν “καθαρίσει” από το ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι, χωρίς να επιτρέπει στην Βαλένθια να πιστέψει πως μπορεί να κάνει κάτι στην αναμέτρηση. Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους 20, χωρίς ο Ολυμπιακός να… ζορίζεται. Η ψαλίδα άνοιξε και έφτασε ακόμα και στους 29 (65-36, 26), χωρίς όμως να ξεπεράσει τους 30, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 72-44.

Το… φράγμα του +30 έσπασε γρήγορα, φτάνοντας και στο +33 (77-44, 31’), με τα πάντα πλέον αν έχουν δρομολογηθεί. Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στην πρώτη του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα και έδειξε να αντιδρά μετά τα όσα συνέβησαν το τελευταίο χρονικό διάστημα. Τελικό σκορ 89-63 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

Παίκτες-κλειδιά: Σπανούλης και Μιλουτίνοφ ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά για τον Ολυμπιακό, όντας εκείνοι που βγήκαν μπροστά στην αρχή και καθάρισαν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε 17 πόντους, 3 τρίποντα και 6 ασίστ, ενώ ο γίγαντας του Ολυμπιακού σταμάτησε επίσης στους 17, έχοντας 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και συνολικά 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Που κρίθηκε: Κομβικό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο όπου και εκτοξεύτηκε η διαφορά πάνω από τους 10, χάρη στην άμυνα του Ολυμπιακού και τους Σπανούλη – Μιλουτίνοφ. Παράλληλα ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του… αέρα με 33 ριμπάουντ έναντι 22 των Ισπανών, αλλά και τρομερά ποσοστά

Δεκάλεπτα:  31-22, 54-30, 72-44, 89-63.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Μαντίλα, Μπισάνγκ.