Αρμάνι Μιλάνο: Πρώτη νίκη και… δύσκολη με την Ζαλγκίρις (videos)

2019-10-11T22:54:40+00:00 2019-10-11T23:21:16+00:00.

11/Oct/19 22:54

Η Ζαλγκίρις παρά το φουριόζικο ξεκίνημα της Αρμάνι ήταν σκληρό καρύδι στο Μιλάνο, αλλά η ομάδα του Μεσίνα πήρε την πρώτη νίκη της στη σεζόν (85-81) με Σέρχι Ροντρίγκεθ και Μπρουκς. Στο 0-2 η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους.

Οι Μιλανέζοι μετά την ήττα της πρεμιέρας ήθελαν πολύ την πρώτη τους νίκη και μπόρεσαν να την πάρουν, έστω και μετά δυσκολίας, κόντρα στη Ζαλγκίρις που έμεινε πλέον στο 0-2 έπειτα από δύο στροφές στην κανονική περίοδο.

Ο Σέρχι (17π., 6ασ.) ήταν στην πρώτη γραμμή για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που πήρε πολλά από τον Μπρουκς (14π.), ώστε στο τέλος να… λυγίσει η ομάδα του Σάρας, που επέστρεψε από το -16 της πρώτης περιόδου και παρότι δεν προηγήθηκε ποτέ, πάλεψε ως το φινάλε!

Επόμενη αποστολή για την Αρμάνι είναι στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (17/10, 21:30), ενώ η Ζαλγκίρις θα υποδεχθεί τη Ρεάλ στο Κάουνας (17/10, 20:00).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Το πρώτο δεκάλεπτο κάθε άλλο παρά εικόνα ντέρμπι είχε και την Αρμάνι σε παράσταση για ένα ρόλο! Η ομάδα του Μεσίνα άφησε στο μηδέν τους Λιθουανούς, που είχαν 0/7 σουτ και 4 λάθη στο πρώτο πεντάλεπτο (8-0, 5′), με την κυριαρχία των γηπεδούχων να φτάνει στο 20-4 (8:30”) και το 23-7 με το τρίποντο του Μπρουκς στο φινάλε της πρώτης περιόδου!

Εκ διαμέτρου αντίθετο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σάρας να βρίσκει λύσεις από τον Λεκαβίτσιους για 10-0 μέσα σε δύο λεπτά (23-17, 12′), ενώ ολοκλήρωσε επιμέρους 4-16 (27-23, 13:30”).

Η ανάσα ήρθε από τον Σέρχι (37-26, 16:30”), ώστε να μην απειληθεί το έστω μικρό ιταλικό προβάδισμα (43-36, 20′).

O “Λέκα” βοήθησε την Ζαλγκίρις να είναι κοντά (55-50, 25′), με τους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στην τελική ευθεία (64-59) και να φτάνουν σε απόσταση βολής (73-70, 35′), με Μίτσοβ και Ρολ να δίνουν ανάσα (77-70, 36:10”) και να διατηρούν το πάνω χέρι.

Οι παίκτες του Σάρας προσπάθησαν κι έφτασαν με τον Γκριγκόνις στο -2 (81-79, -25,6”) και πλέον όλα κρίθηκαν από τις βολές των γηπεδούχων, με τον Σέρχι να είναι απόλυτα ψύχραιμος από τη γραμμή όταν μετά δυσκολίας ο Ρολ κατάφερε να πασάρει την μπάλα υπό την πίεση νταμπλ-τιμ (85-81, -8,4”) κι εκεί όλα τελείωσαν υπέρ των Ιταλών…

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ πήγε στο Μιλάνο για να είναι ηγέτης κι αυτό έπραξε, όντας πρώτος σκόρερ της παρέας του (17π., 6ασ.) και ψύχραιμος στο φινάλε, όταν χρειάστηκε. Καθοριστική ήταν η παρουσία και του Μπρουκς (14π.), με τον Μίτσοβ να έχει 13 και τον Σκόλα 11. Στην άλλη πλευρά ο Ουόκαπ ήταν εξαιρετικός (19π.), με Γκριγκόνις (13π.) και Λεκαβίτσιους να δίνουν πολύτιμη βοήθεια (11π.).

Που κρίθηκε

Το πρώτο δεκάλεπτο με την απόλυτη κυριαρχία της Αρμάνι (23-7) ήταν η… εξαίρεση στον κανόνα της αναμέτρησης, με την Ζαλγκίρις να επιστρέφει και να πιέζει ως το τέλος. Μάλιστα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος πλησίασε στο -2 (81-79), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα ψύχραιμοι από τις βολές για να τελειώσουν την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81.

Διαιτητές: Γκαρσία, Ντιφαλά, Φούφης