Ζαλγκίρις: ΜΕΓΑΣ ΛεΝτέι καθάρισε την Ρεάλ στο Κάουνας (video)

2019-10-17T20:52:23+00:00 2019-10-17T23:23:27+00:00.

17/Oct/19 20:52

Η Ζαλγκίρις ήταν ανώτερη της Ρεάλ και πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην “Βασίλισσα” με 86-73 για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη απέναντι στην Ρεάλ μέσα στο Κάουνας με 86-73, αναγκάζοντας την στην πρώτη της ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όπου οι ΛεΝτέι, Γκριγκόνις και Ουλανόβας έκανα  την διαφορά για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο ΛεΝτέι ήταν και ο κορυφαίος με 26 πόντους, με τον Γκριγκόνις να προσθέτει 13, τον Χέιζ 15 και τον Ουλανόβας 10.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με τον Χέιζ να “πυροβολεί” από την περιφέρεια (10-2, 3’). Η Ρεάλ αντέδρασε και μείωσε, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία και έκλεισαν την περίοδο στο 18-15.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε ξανά την απόδοσή της και έφτασε στο +8 με 29-21 (14’), όμως η “Βασίλισσα” δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με όπλο την άμυνά της επέστρεψε και μείωσε στον πόντο (33-32, 19’), όμως οι “πράσινοι” είχαν και πάλι λύσεις, κλείνοντας το ημίχρονο στο 38-34.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Λιθουανοί έφτασαν στο +7 (47-40), όμως ένα σερί 0-10 της Ρεάλ έκανε το σκορ 47-50, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με το τέλος του δεκαλέπτου να κλείνει στο 57-60 για την Ρεάλ.

Ο ΛεΝτέι πήρε το… όπλο του και ο Γκριγκόνις με δικό του καλάθι έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην Ζαλγκίρις (69-67, 35’), βάζοντας φωτιά στην Zalgirio Arena. Ο Γκριγκόνις συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του με προσωπικές ενέργειες και βολές, ενώ ένα τεράστιο τρίποντο του Ουλάνοβας έκανε το 80-73, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 86-73 και μεγάλη νίκη για τους Λιθουανούς.

Παίκτης που ξεχώρισε: Ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν… απολαυστικός, έχοντας 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και συνολικά 35(!) βαθμούς στο σύστημα αξιολόγισης.

Πού κρίθηκε: Η Ρεάλ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις ούτε στην άμυνα, αλλά ούτε και στην επίθεση στην τέταρτη περίοδο, με το επιμέρους σκορ να είναι 29-13.

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-34, 57-60, 86-73