Παναθηναϊκός: Έχασε τα τρίποντα, έχασε και από την Αρμάνι με μοιραίο τον Καλάθη!

2019-10-17T22:13:34+00:00 2019-10-17T23:22:43+00:00.

17/Oct/19 22:13

Ο απίστευτα άστοχος Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (3/20 τρίποντα) ηττήθηκε από την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ (78-79), με τον Καλάθη να χάνει όπως και στη Γαλλία το τελευταίο σουτ!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη υπέστη δεύτερη σερί ήττα στην Ευρωλίγκα και πρώτη στο ΟΑΚΑ για φέτος, αυτή τη φορά από την Αρμάνι, με τον Καλάθη να μην καταφέρνει να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, χάνοντας το τελευταίο σουτ, ενώ νωρίτερα είχε κάνει το φάουλ στον Μορασκίνι για τις 2/2 βολές του Ιταλού που έμελλε να κρίνουν τα πάντα!

Τα τρίποντα έκαναν τη διαφορά για τις δύο ομάδες, αφού ο Παναθηναϊκός των 3/20, δεν κατάφερε να λυγίσει την Αρμάνι των 14/26, παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Γουάιλι και το σερί του Νικ στο φινάλε (10 σερί πόντοι)!

Η ομάδα του Μεσίνα με τον Μίτσοβ στο τέλος να κάνει τη διαφορά, ανέβηκε στο 2-1, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 1-2 και με τον προβληματισμό ότι ηττήθηκαν και πάλι ενώ είχαν την τελευταία ευκαιρία, όπως και κόντρα στη Βιλερμπάν.

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Ζημιά από τον Σκόλα

Ο Παναθηναϊκός ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να σταματήσει τον Λουίς Σκόλα στο ξεκίνημα, αφού ο Αργεντινός έχοντας απέναντί του τον Παπαγιάννη, επέλεξε να εκτελεί από την περιφέρεια, από τη στιγμή που ο σέντερ του Παναθηναϊκού αδυνατούσε να ακολουθήσει.

Έτσι… πλήγωσε την άμυνα των γηπεδούχων (10-15, 4:38’’), που άλλαξαν τα δεδομένα στην πρώτη περίοδο με την είσοδο του Γουάιλι, που έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, για σερί 8-0 (18-15, 7:30’’).

Ο Σκόλα όμως επέστρεψε και με το τρίποντο του Ρολ οδήγησαν την Αρμάνι στο 20-24 της περιόδου, με τους γηπεδούχους να μη βρίσκουν αντίστοιχα στόχο έξω από τα 6,75μ. (0/5).

Ενέργεια από Μήτογλου, αντίδοτο στο τρίποντο

Τη σκυτάλη από τον Σκόλα πήρε ο Ρολ, που εκμεταλλεύτηκε το μις ματς με τον Ράις (26-28, 13’), ενώ ο Πεδουλάκης επέλεξε στη συνέχεια να πορευτεί με τον Μήτογλου στο “5” και τον Μπέντιλ στο “4”.

Η ενέργεια του Μήτογλου βοήθησε την ομάδα του, που σκόραρε αποκλειστικά από το ζωγραφιστό ως το… 19:59’’, αφού είχε 0/9 τρίποντα (7/12 η Αρμάνι αντίστοιχα), πριν ο Καλάθης “χτυπήσει” πριν την ανάπαυλα (38-38).

Γουάιλι όλα τα λεφτά, αλλά στο τέλος το έχασε ο Νικ…

Η ομάδα του Μεσίνα μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, αυτή τη φορά χτυπώντας στη ρακέτα με τον Ουάιτ (42-47), όσο οι “πράσινοι” έψαχναν, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να ανοίξουν την άμυνα της Αρμάνι από την περιφέρεια.

Εκεί βγήκε μπροστά όπως και στο πρώτο ημίχρονο ο Γουάιλι, ο οποίος δρομολόγησε το 50-49 (25’), με τον Φρεντέτ να παίρνει τη σκυτάλη με διεισδύσεις και επτά σερί πόντους (57-56, 27:45’’)!

Ωστόσο στην άμυνα ήταν… στόχος των Ιταλών, οι οποίοι με τον Ρολ πήγαν στο +4 (57-61, 30’), έχοντας 11/18 τρίποντα!

Στην τέταρτη περίοδο όμως ο Τζέικομπ Γουάιλι ήταν φοβερός και τρομερός, όντας παντού στο παρκέ! Στην άμυνα έκοβε και αλλοίωνε κάθε απόπειρα των αντιπάλων για καλάθι στο ζωγραφιστό και στην επίθεση, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Καλάθη, οδήγησε σε σερί 11-0 (68-61, 34’), αφήνοντας την Αρμάνι για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο!

Μια Αρμάνι που αφυπνίστηκε μετά το τάιμ άουτ του Μεσίνα, απαντώντας με τρία σερί τρίποντα (68-70, 35:30’’) για να βγει μπροστά αυτή τη φορά ο Καλάθης με οκτώ σερί (76-72, 37:16’’)!

Μετά το σερί της Αρμάνι (76-77), ο Καλάθης και πάλι πήγε μόνος του για το 78-77 (-31,8’’), αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ έδωσε δεύτερη ευκαιρία στους φιλοξενούμενους, που με βολές του Μορασκίνι πήραν ξανά κεφάλι (78-79) με 8,8’’ να απομένουν!

Ο Καλάθης πήρε και αυτή τη φορά την ευθύνη, έδειξε να βρίσκει εύκολο γι’ αυτόν σουτ, αλλά η μπάλα δεν μπήκε και η Αρμάνι πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ!

Παίκτης-κλειδί

Ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ (18π.) ήταν αυτός που βγήκε μπροστά για την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον εξαιρετικό Σκόλα (17π., 9ριμπ.), με μεγάλα σουτ και απίστευτη ψυχραιμία. Έτσι πήγε στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Γουάιλι (17π., 7ριμπ.) αλλά και το σερί δέκα πόντων του Καλάθη (23π.) στο τέλος, αφού έχασε το τελευταίο σουτ…

Που κρίθηκε

Η διαφορά στα τρίποντα ήταν χαώδης (3/20 ο Παναθηναϊκός, 14/26 η Αρμάνι), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πρέπει να βρουν από αλλού τον τρόπο για να ισορροπήσουν και να πάρουν τη νίκη. Ο Γουάιλι έδωσε πολλές λύσεις στη ρακέτα, αλλά η πενιχρή δημιουργία (11 ασίστ) έπαιξε ρόλο, με την ομάδα του Πεδουλάκη να τα περιμένει στο τέλος όλα από τον Καλάθη, που έκανε το φάουλ στον Μορασκίνι για τις βολές που έκαναν το 78-79, ενώ αστόχησε στο σουτ… νίκης στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Τραβίτσκι, Νέντοβιτς