Μπάγερν: Διέλυσε την Βιλερμπάν με +41!

2019-10-17T22:25:46+00:00 2019-10-17T23:46:09+00:00.

17/Oct/19 22:25

Η Μπάγερν έκανε… πάρτι απέναντι στον “φονιά” των ελληνικών ομάδων, Βιλερμπάν, με τους Γερμανούς να παίρνουν άνετα τη νίκη με 104-63 για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Από την αρχή του αγώνα η Μπάγερν ήταν η μόνη ομάδα στο γήπεδο, με τους Γερμανούς να παίρνουν με τεράστια άνεση τη νίκη απέναντι στην Βιλερμπάν.

Με αυτό τον τρόπο η γαλλική ομάδα “προσγειώθηκε” απότομα μετά τις νίκες απέναντι σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, καθώς το τελικό αποτέλεσμα αποτελεί και μια τεράστια συντριβή.

Ο Λο ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ντζέντοβιτς και από 12 οι Ζίπσερ και Λούτσιτς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Ένα αρχικό σερί 9-0 έδειξε τις… διαθέσεις των Γερμανών οι οποίοι πάτησαν γερά το πόδι στο γκάζι και εκτόξευσαν την διαφορά, με το δεξάλεπτο να κλείνει στο 30-13.

Στην δεύτερη περίοδο η Βιλερμπάν πάλεψε να επιστρέψει και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους 11 (41-30, 15’), όμως οι Γερμανοί σοβαρεύτηκαν και πάλι, ανέβασαν ταχύτητα και πήγαν στην ανάπαυλα με +22 (57-35).

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, με την Μπάγερν να κάνει πραγματικά ό,τι θέλει στο παρκέ. Η διαφορά όλο και ανέβαινε, με τους Γερμανύς να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 83-51.

Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί, με το μοναδικό ενδιαφέρον να συγκεντρώνεται στο εάν οι γηπεδούχοι θα ξεπεράσουν τους 100. Αυτό έγινε από το 37’, με το τέλος της αναμέτρησης να βρίσκει τους γηπεδούχους νικητές με 104-63.

Παίκτης που ξεχώρισε: Ο Μάουντο Λο ήταν ο κορυφαίος των νικητών, σταματώντας στους 19 πόντους με μόλις 1 χαμένο δίποντο, 4 ριμπάουυντ, 2 κλεψίματα και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγισης.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν προσπάθησε να πλησιάσει και μείωσε στους 11, όμως οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 17-5 έκαναν το 57-35 και τελείωσαν το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 30-13, 57-35, 83-51, 104-63.