Ολυμπιακός: Η Ζενίτ τον έστειλε πάλι… στο ναδίρ! (videos)

2019-10-18T22:37:42+00:00 2019-10-18T22:42:07+00:00.

18/Oct/19 22:37

punter

Ο Ολυμπιακός γνώρισε μία ακόμα “σοκαριστική” ήττα στην Ευρωλίγκα, μετά την Λυών στην πρεμιέρα, αφού ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην παράταση με 77-68.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα, αντιμετώπισε τεράστια προβλήματα επιθετικά μετά τα πρώτα λεπτά του ματς, έφτασε κοντά στο… φάσμα μία “σοκαριστικής” ήττας στο ΣΕΦ, αλλά την γλίτωσε στην κανονικά διάρκεια χάρη στους Πάντερ και Παπανικολάου, παρότι ο Ολυμπιακός με εξαίρεση το pick n’ roll του Σπανούλη, δεν έβρισκε τρόπο να επιτεθεί αποτελεσματικά.

Τελικά η Ζενίτ έφυγε στην παράταση με το διπλό από το ΣΕΦ, παίρνοντας ένα πολύ δίκαιο αποτέλεσμα και “βύθισε” τον Ολυμπιακό σε… κρίση, αφού η εμφάνιση του ήταν προβληματική και οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν, ο Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Πάντερ είχε 16 πόντους με 5/21 σουτ.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον, ο Ολυμπιακός υπέστη μία “τραγική” ήττα στο ΣΕΦ και έχει ρεκόρ 1-2, ενώ η Ζενίτ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα και έχει ρεκόρ 1-2 επίσης, γράφοντας ιστορία.

Το παιχνίδι

“Διπρόσωπος” και πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός…

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε από νωρίς με 12-0 (στο 5′), παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τους ΜιλουτίνοφΣπανούλη να συνεργάζονται πολύ καλά. Η Ζενίτ απάντησε με ένα γρήγορο 6-0 σερί, μετά από το τάιμ-άουτ (12-6 στο 6′), όμως Πρίντεζης και Ρούμπιτ έκαναν το σκορ 17-8 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ των Ρώσων 12-2 και υπέρ τους προβάδισμα, με 20-19!

Η ομάδα του Ζόαν Πλάθα, έχοντας 5/6 τρίποντα και βρίσκοντας ρυθμό στην άμυνα, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (26-21 στο 13′) και έδειξε ικανή, να κάνει την “ζημιά” στον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν άμεσα και παρότι είχαν 0/10 τρίποντα και μόλις 5 ασίστ, έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 31-26 (στο 16′). Ο Αγιόν μετά από επιθετικό ριμπάουντ, μείωσε σε 33-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Ζενίτ να προηγείται με 38-36.

“Θρίλερ” και… παράταση!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τους Ρώσους να χτυπούν συνεχώς στην ρακέτα με τον Αγιόν και τον Πονίτκα και με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκαν με 48-38 (στο 25′), με τον Ολυμπιακό να έχει “βραχυκυκλώσει” πλήρως. Οι γηπεδούχοι με τους Τσέρι, Μιλουτίνοφ και Πάντερ μείωσαν με σερί 7-0 σε 48-45 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, την Ζενίτ μπροστά με 53-47 και την ελληνική ομάδα να έχει 1/17 τρίποντα και μόλις 10 ασίστ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε περισσότερη ενέργεια, αλλά η Ζενίτ κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα (53-50) και τον… απειλούσε με μία ήττα “σοκ”. 4′ λεπτά πριν το φινάλε, ο Κόνιαρης με το 4ο τρίποντο του Ολυμπιακού, μείωσε σε 57-53, μην έχοντας σκοράρει ακόμα δίποντο! Στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Κόνιαρης πέτυχε άλλο ένα τρίποντο, ο Πάντερ σκόραρε 2/2 βολές και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 59-56 μένοντας… ζωντανός.

Ένα τρίποντο του Χόλινς σε λήξη χρόνου, μία λάθος συνεργασία Πάντερ-Μιλουτίνοφ και ένα καλάθι και φάουλ του Πονίτκα, έκαναν το σκορ 64-58 στο 39′ και η Ζενίτ “αγκάλιασε” την μεγάλη νίκη στο ΣΕΦ. Ο Πάντερ στα 45′ δευτερόλεπτα μείωσε σε μεγάλο τρίποντο σε 64-61, ενώ ο Παπανικολάου στα 6,5 δευτερόλεπτα με ένα απίστευτο τρίποντο ισοφάρισε το ματς σε 64-64! Τελικά, ο Κβοστόφ αστόχησε στο τελευταίο σουτ των Ρώσων οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο του ματς στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα και η Ζενίτ προηγήθηκε με 70-65 στο 43′, με επιμέρους σκορ 6-1. 1:20 πριν το τέλος, ο Πονίτκα με καλάθι και φάουλ, έφτασε τους 18 πόντους έκανε το σκορ 73-67 και η Ζενίτ ήταν μία… ανάσα από το διπλό. Τελικά οι Ρώσοι πήραν το διπλό με 77-68.

Που κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός “γλίτωσε” στην κανονική διάρκεια, αλλά η Ζενίτ με εξαίρεση τα 5′ πρώτα λεπτά, ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα και πανηγύρισε ένα δίκαιο διπλό στο ΣΕΦ, χάρη στην άμυνα της.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πονίτκα ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ και πετυχαίνοντας σπουδαία καλάθια, ενώ την διαφορά έκαναν ο Αγιόν με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ρένφρο που έπαιξε εξαιρετική άμυνα και είχε επίσης 10 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64, 68-77