Μακάμπι: Βρίσκει ρυθμό στην έδρα της, “καθάρισε” και την Βαλένθια! (videos)

2019-10-24T21:58:15+00:00 2019-10-24T23:07:12+00:00.

24/Oct/19 21:58

Η Μακάμπι Τελ-Αβίβ εντός έδρας δεν αστειεύεται και φρόντισε να το δείξει και στην Βαλένθια, την όποια και κέρδισε εύκολα με 76-63, φτάνοντας στη δεύτερη σερί νίκης της.

Αρχίζει να “πατάει” καλά και… τρομάζει! Η Μακάμπι Τελ-Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εντυπωσιακή για τρεις περιόδους και επικράτησε άνετα της Βαλένθια με 76-63, σημειώνοντας την δεύτερη σερί νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Κορυφαίοι από πλευράς Ισραηλινών ήταν οι Κάσπι (12 πόντοι και 5 ριμπάουντ) και Χάντερ (13 πόντοι με 8 “σκουπίδια”), ενώ υπερπολύτιμες βοήθειες έδωσε το δίδυμο των γκαρντ, Γουίλμπεκιν (14 πόντοι) και Γουόλτερς (12 πόντοι και 9 ασίστ).

Στον αντίποδα, Σαν Εμετέριο και Ντούμπλιεβιτς ήταν οι μοναδικοί που διασώθηκαν από πλευράς Βαλένθια, η οποία απέδειξε ξανά πως θα αποτελέσει “σάκο του μποξ” στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη: Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι, κυρίως αμυντικά, όπου και κράτησαν την Βαλένθια μόλις στους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (μόλις δύο στα τελευταία τρία λεπτά) (18-11).

Οι συνεχόμενοι πόντοι του Ντούμπλιεβιτς αλλά και οι “ενέσεις” ποιότητας του Σαν Εμετέριο, επέτρεψαν στους Ισπανούς να επιστρέψουν στο ματς, ρίχνοντας την διαφορά στο καλάθι (31-26) και εν τέλει να πάνε στην ανάπαυλα με την διαφορά στο -5 (33-28).

To τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε η ειδοποιός διαφορά και το δεκάλεπτο που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι απέκτησαν διψήφια διαφορά με ένα επιμέρους σερί 9-0 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Το +17 του 29′ (56-39) τελείωσε την υπόθεση νίκη και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο.

Το τέμπο έπεσε, η διαφορά μειώθηκε, όχι όμως σε επίπεδα που θα έβαζαν σε κίνδυνο την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο οποίος πάντως φρόντισε να δείξει την δυσαρέσκεια του για την χαλαρότητα που επέδειξαν οι παίκτες του.

Δείτε το ξέσπασμα του Έλληνα τεχνικού:

Το τελικό 76-63 ήρθε πάντως δίχως ιδρώτα για τους Ισραηλινούς, οι οποίοι δείχνουν πως τουλάχιστον στο Τελ-Αβίβ κανείς δεν θα κάνει… τουρισμό.

Που κρίθηκε: Όπως προείπαμε, η επιστροφή από την ανάπαυλα αποδείχθηκε καθοριστική. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 23 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν την διαφορά κοντά στους 20 πόντους και παρότι το 56-44 του 30′ δεν εξεσφάλιζε κάτι τυπικά, ήταν προφανές πως το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που απλά μετά διαχειρίστηκε την επικείμενη χαλάρωση των παικτών του.

Παίκτης-κλειδί: Λένε πως η αξία κάποιου φαίνεται δια της… απουσίας του. Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, είναι χαρακτηριστικό πως η χειρότερη ευρωπαϊκή εμφάνιση της Μακάμπι φέτος ήρθε όταν ήταν απών ο Όμρι Κάσπι. Σήμερα ο Ισραηλινός απέδειξε για άλλη μια φορά για ποιο λόγο αποτελεί παίκτη-βαρόμετρο για την ομάδα του, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ είχε και 3 κλεψίματα, όντας ένας από τους βασικούς λόγους της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας της Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο.