Χίμκι: Άνετη νίκη στο Μόναχο επί της Μπάγερν (video)

2019-10-24T22:25:30+00:00 2019-10-24T23:12:56+00:00.

24/Oct/19 22:25

Η Χίμκι ήταν ανώτερη της Μπάγερν στην αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε τη νίκη στην Γερμανία με 87-74.

Στο 3-1 ανέβηκε η Χίμκι, με την ομάδα από τη Μόσχα να περνάει με χαρακτηριστική άνεση από την Μπάγερν εκτός έδρας με 87-74.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά οι Ρώσοι πήραν τον έλεγχο και δεν τον άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα, φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση.

Δείτε αναλυτικά με ένα κλικ ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει, όπως φαίνεται και στο 19-17 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και πήραν τον έλεγχο, με τον Μονρό από την άλλη να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να κρατήσεις την ομάδα του μέσα στο σκορ. Έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Χίμκι μπροστά με 37-44.

Οι Ρώσοι βρήκαν σουτ και έβλαλαν την άμηνα, εκτοξεύοντας την υπέρ τους διαφορά. Οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό τους και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 55-70.

Τα πάντα είχαν ξεκαθαρίσει προ πολλού, με το μόνο που απέμεινε να είναι το τελικό σκορ. Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την Χίμκι νικήτρια με 74-87.

Ο παίκτης κλειδί: Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο κορυφαίος της Χίμκι, έχοντας 19 πόντους και 9 ασίστ.

Πού κρίθηκε: Η Χίμκι το έβλεπε… βαρέλι. Έχοντας 57% στα δίποντα, 52% στα τρίποντα και 81% στις βολές.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Χόντοφ, Μπαουμάνις

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-44, 55-70, 74-87