Ζαλγκίρις: “Έπνιξε” την Βιλερμπάν με… πρωταγωνιστή τον ΛεΝτέι! (videos)

2019-10-25T20:53:23+00:00 2019-10-25T20:53:23+00:00.

25/Oct/19 20:53

Την δεύτερη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας με 70-56 απέναντι στην Βιλερμπάν στην “Zalgirio Arena”, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας για πρωταγωνιστή πάλι τον Ζακ ΛεΝτέι.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ουσιαστικά βρήκε… αντίσταση από τους Γάλλους, μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού στην συνέχεια βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα της, “σκότωσε” την Βιλερμπάν και θύμισε σε όλους τις δυνατότητες που έχει, ειδικά στην έδρα της.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά!

Πλέον, Ζαλγκίρις και Βιλερμπάν μετά τον… “άσσο” στην Λιθουανία στο αποψινό μεταξύ τους ματς, ισοβαθμούν στην κατάταξη με ρεκόρ 2-2.

Το παιχνίδι

Ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο!

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η γαλλική ομάδα και προηγήθηκε με 12-5 (στο 4′) και εν συνεχεία με 18-12 (στο 8′), παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 20-14.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους “ξύπνησε” στο δεύτερο δεκάλεπτο και αφήνοντας τους Γάλλους χωρίς πόντο για 5′ λεπτά, με σερί 11-0, γύρισε το ματς σε 25-20! Το προβάδισμα των Λιθουανών έφτασε και το +8 (32-24 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Βιλερμπάν να μειώνει σε 33-28.

Όλα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο Κάουνας ξεκίνησε με, την Ζαλγκίρις να κάνει ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 11-2, ανεβάζοντας το προβάδισμα της στο +14 (44-30 στο 14′) και αυτομάτως, έγινε το φαβορί για την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 48-36 (στο 18′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Ζαλγκίρις προηγούμενη με 55-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κακές επιθετικά η Ζαλγκίρις έκανε 3′ λεπτά να σκοράρει, αλλά κράτησε ένα μεγάλο προβάδισμα με 55-47. 2′ λεπτά πριν το φινάλε, ουσιαστικά όλα τελείωσαν, με το σερί 9-0 της Ζαλγκίρις να κάνει το σκορ 66-47 υπέρ της και την Βιλερμπάν να μην μπορεί να μειώσει.

Τελικά στο φινάλε η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, πανηγύρισε εύκολα το θετικό αποτέλεσμα με τον κόσμο της με 70-56 και έφτασε τις 2 νίκες στην Ευρωλίγκα!

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ 11-2 της Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όπου με αυτό μετέτρεψε το προβάδισμα της από 33-28 σε 44-30 και “καθάρισε” τον αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουόλκαπ ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ και πάλι ξεχώρισε ο ΛεΝτέι με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 ασίστ και ο Γκριγκόνις με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-28, 55-45, 70-56