Αρμάνι: “Πάτησε” τη Φενέρ στο Μιλάνο! (videos)

2019-10-25T22:45:44+00:00 2019-10-25T22:49:22+00:00.

25/Oct/19 22:45

Τρίτη σερί νίκη για την Αρμάνι, τρίτη ήττα σε τέσσερις αγωνιστικές η Φενέρ, με τον Έτορε Μεσίνα να κυριαρχεί και να υποτάσσει την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο “Φόρουμ” (87-74)! Τρομερός ο Γκουντάιτις στην επιστροφή του, μπροστάρηδες Σέρχι και Ντέλα Βάλε.

Εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία για Αρμάνι και Φενερμπαχτσέ, με τον Μεσίνα να νικά τον Ομπράντοβιτς στο Μιλάνο, με τους γηπεδούχους να κάνουν την τρίτη σερί νίκη τους (3-1), αφήνοντας την τουρκική ομάδα στο 1-3!

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις πάτησε παρκέ ξανά σε αγώνα Ευρωλίγκας έπειτα από εννέα μήνες, κυριάρχησε στη ρακέτα και η Αρμάνι κυριάρχησε συνολικά στο παρκέ, έχοντας στιβαρό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, με Σέρχι Ροντρίγκεθ και Αμεντέο Ντέλα Βάλε να… φορτώνουν το καλάθι της Φενέρ!

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Μπορεί η Φενέρ να μπήκε με 2-6 στο “Φόρουμ”, όμως η Αρμάνι την… παρέσυρε σε έναν απίστευτο ρυθμό και έπαιζε μόνη της για 4,5 λεπτά, αφού ως το 8′ είχε τρέξει 16-0 (18-6)!

Ο Ντέλα Βάλε ήταν άλυτος γρίφος για την άμυνα της ομάδας του Ζοτς (20-11, 10′), που αναγκάστηκε να κυνηγά διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο, ως και -17 (41-24, 19′) πριν το 41-29, με Γκουντάιτις και Σέρχι να είναι στην πρώτη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά η Αρμάνι συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, με τον Γκουντάιτις κυρίαρχο στη ρακέτα, για το +15 (61-46, 26:30”).

Ο Μαχμούτογλου προσπάθησε να συμμαζέψει τη διαφορά (65-55, 29:55”), αλλά η ομάδα του Μεσίνα δεν είχε όρεξη να αφήσει τα ηνία (79-64, 34′), ελέγχοντας το ρυθμό.

Με τον Βέσελι και τον Λοβέρν διαφορά έπεσε (81-72, 38′), ωστόσο ο Σέρχι ήταν εκεί για να αποκαταστήσει διψήφιο προβάδισμα, με τον Μίτσοβ να βάζει το… κερασάκι (87-72)!

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις επέστρεψε στα παρκέ σε αγώνα της Ευρωλίγκας έπειτα από εννέα μήνες και η ρακέτα της Αρμάνι “γέμισε” από τον Λιθουανό (17π.), με την ομάδα του Μεσίνα να έχει για άλλη μια φορά εξαιρετικό τον Σέρχι Ροντρίγκεθ (22π.), ενώ “X-Factor” ήταν ο Ντέλα Βάλε (15π.). Από πλευράς Φενέρ διασώθηκαν Βέσελι (14π.) και Λοβέρν (14π., 8ριμπ.), ενώ ο Σλούκας είχε 7π., 7ασ. σε 25′.

Που κρίθηκε

Η Αρμάνι είχε τα ηνία από την αρχή, με το 16-0 στην πρώτη περίοδο (18-6) να δίνει το στίγμα για την ομάδα του Μεσίνα, που είχε ισορροπία σε ζωγραφιστό και περιφέρεια, ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (39-30) απέναντι στην ομάδα του Ζοτς.

Δεκάλεπτα: 20-11, 41-29, 66-55, 87-74.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πουκλ, Νίκολιτς