Παναθηναϊκός: Το καλύτερο και το… χειρότερο φετινό ημίχρονο στην Ευρωλίγκα

2019-10-29T20:02:42+00:00 2019-10-29T20:36:11+00:00.

John Rammas

29/Oct/19 20:02

Με season-high σε επίθεση… κι άμυνα ολοκληρώθηκε για τον Παναθηναϊκό το πρώτο ημίχρονο της πέμπτης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα με τη Χίμκι στη Μόσχα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν… όλα στο πρώτο ημίχρονο, περισσότερο στην επίθεση, αφού το πρώτο 20λεπτο στη “Mytishchi Arena” ολοκληρώθηκε στο 50-55.

Για τον Παναθηναϊκό είναι το καλύτερο και συγχρόνως το χειρότερο ημίχρονο σε αυτές τις πρώτες (5) αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα.

57 PIR 65

Ούτε με τον Ερυθρό Αστέρα, ούτε με τη Βιλερμπάν, ούτε με την Αρμάνι Μιλάνο, ούτε με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είχε σκοράρει ή δεχθεί τόσους πόντους.

vs. Ερυθρός Αστέρας: 37-35, 50-47
@ Βιλερμπάν: 40-46, 39-32
vs. Αρμάνι Μιλάνο 38-38, 40-41
@ Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 38-40, 41-49

Γενικά η Χίμκι το… βγάζει αυτό στον Παναθηναϊκό. Το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ πέρυσι (23η αγων.) είχε ολοκληρωθεί στο 65-50 σε μία επίδοση-ρεκόρ στα χρόνια του στη διοργάνωση.

UPDATE: Εν τέλει υπήρχαν και χειρότερα για τον Παναθηναϊκό στην άμυνα, αφού δέχθηκε 53 πόντους κι ηττήθηκε με 103-86.