ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Πήρε τον “εμφύλιο” με Ζενίτ και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα! (videos)

2019-11-01T19:54:01+00:00 2019-11-01T21:02:44+00:00.

01/Nov/19 19:54

Επιστροφή στις νίκες για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, κέρδισε τον “εμφύλιο” της Ευρωλίγκα στην Αγία Πετρούπολη, κόντρα στην Ζενίτ με 87-70.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και παρότι είδε την Ζενίτ να επιστρέφει από το -17 ισοφαρίζοντας, τελικά χάρη σε ένα σοβαρό τέταρτο δεκάλεπτο όπου πέτυχε 5 τρίποντα, πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, εν όψει της συνέχειας.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά!

Πλέον, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχίζει να φιγουράρει στις υψηλές θέσεις της κατάταξης της Ευρωλίγκα με ρεκόρ 5-1, ενώ η Ζενίτ μπορεί να έχει ρεκόρ 2-4, αλλά παραμένει χωρίς εντός έδρας νίκη!

Το παιχνίδι

“Φωτιά” και προβάδισμα για ΤΣΣΚΑ!

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 11-11 (στο 5′) και την Ζενίτ να δείχνει πολύ ανταγωνιστική. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 7-2 επιμέρους σκορ, προηγήθηκε με 18-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με το προβάδισμα της να ανεβαίνει στο +10 (26-16) με 4/6 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να είναι… “καυτή” και προηγήθηκε με 14 πόντους (33-19 στο 12′), παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ. Η μεγάλη διψήφια διαφορά για την “αρκούδα” παρέμενε (40-28 στο 16′), ενώ το προβάδισμα της έφτασε και στο +15 (45-30 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 48-37 και την Ζενίτ να έχει σοβαρά αμυντικά προβλήματα.

Επιστροφή στο σκορ για Ζενίτ, αλλά άνετο διπλό για ΤΣΣΚΑ!

Πολύ καλά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο στην Αγία Πετρούπολη η ΤΣΣΚΑ και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +16 (59-43 στο 23′), όντας το μεγάλο φαβορί για την νίκη από νωρίς. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, αντέδρασε και με 14-0 σερί, μείωσε μετά από ώρα στους 4 (59-55 στο 28′) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η τρίτη περίοδος έκλεισε, με 61-59.

Get UP there Ivan Ukhov ?#7DAYSMagicMoment pic.twitter.com/Nthw0FuDyS

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Ζενίτ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 61-61, όμως η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 12-2, προηγήθηκε με 73-63 (στο 35′) και “αγκάλιασε” το διπλό. Περίπου 3′ λεπτά πριν το τέλος, όλα είχαν τελειώσει με την διαφορά στο +13 (80-67) και στο φινάλε, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε την νίκη με 87-70!

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ζενίτ επέστρεψε πλήρως από το -17, ισοφαρίζοντας σε 61-61, όμως η ΤΣΣΚΑ “ξύπνησε” και με επιμέρους σκορ 12-2 προηγήθηκε με +10 (72-62 στο 35′) παίρνοντας ουσιαστικά το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς ξεχώρισε με 16 πόντους και 4 ασίστ, ενώ καλό ματς επίσης έκαναν ο Βόιγκτμαν με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 3 ασίστ, ο Κουρμπάνοφ με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Χίλιαρντ με 13 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 37-48, 59-61, 70-87