Βαλένθια: Νίκησε την Βιλερμπάν και “έσπασε το ρόδι”! (videos)

2019-11-01T20:56:11+00:00 2019-11-01T22:53:34+00:00.

01/Nov/19 20:56

Ακόμα κι αν άργησε, η Βαλένθια κατάφερε να πετύχει την παρθενική φετινή ευρωπαϊκή της νίκη, με θύμα την Βιλερμπάν, την οποία και νίκησε με 81-72.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Επιτέλους νίκη! Η Βαλένθια κατόρθωσε μετά από πέντε άνομβρες αγωνιστικές να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 81-72 της Βιλερμπάν εντός έδρας.

Κορυφαίοι από πλευράς Ισπανών ήταν οι Ντούμπλιεβιτς (13 πόντοι και 6 ριμπάουντ) και Κολόμ (9 πόντοι και 6 ασίστ), οι οποίοι φρόντισαν να πεταχτεί στο καλάθι των αχρήστων τις εξαιρετικές βραδιές των Λίβιο (20 πόντοι και 4 ασίστ) και Ντιό (17 πόντοι με 6 ασίστ).

Η εξέλιξη: Η πρώτη περίοδος του αγώνα σίγουρα δεν διεκδικεί… “στέφανα” ποιότητας, όμως είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι. Έξι αλλαγές προβαδίσματος και τρεις ισοπαλίες έλαβαν χώρα μόνο στο αρχικό δεκάλεπτο. Η κατάσταση θα συνεχιζόταν με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό και παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά λεπτά μπροστά στο σκορ, η Βιλερμπάν ήταν αυτή που είχε βραχεία κεφαλή στην ανάπαυλα (36-35).

Οι Γάλλοι κάθε άλλο παρά ευκολοκατάβλητοι έδειχναν, γεγονός που “φώναζε” ότι οι Ισπανοί θα μοχθήσουν πολύ αν θέλουν να πετύχουν την πρώτη φετινή τους νίκη στην Ευρωλίγκα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι επιτέλους βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν στο πρόσωπο των Κολόμ και Ντούμπλιεβιτς τις λύσεις που έψαχνε.

Έτρεξε ένα καθοριστικό σερί, έφτασε σε διψήφιες διαφορές και παρότι στο τέλος δεν μπόρεσε να “τελειώσει” την υπόθεση νίκη, επικράτησε εν τέλει με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-36, 56-52, 81-72