Ολυμπιακός: Τον… έπιασε από το λαιμό η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου! (videos)

2019-11-01T22:18:25+00:00 2019-11-01T23:30:24+00:00.

01/Nov/19 22:18

EUROLEAGUE / ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÌÁÊÁÌÐÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κοντράρει την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ του ΣΕΦ και έτσι οι Πειραιώτες γνώρισαν την ήττα με 90-65 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Μονάχα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έδειξε πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τη Μακάμπι, η οποία από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και έφτασε έτσι με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη με +25, που την ανεβάζει στο 4-2 το ρεκόρ της. Από την άλλη ο Ολυμπιακός έριξε το ρεκόρ του στο 2-4.

Μακάμπι: Η μεγαλύτερη νίκη επί του Ολυμπιακού!

Η Μακάμπι είχε μεγάλο όπλο το τρίποντο, βρίσκοντας πολλά σουτ στο τρανζίσιον, πριν προλάβει η άμυνα του Ολυμπιακού να στηθεί, ενώ στο σετ παιχνίδι έβγαλε εξαιρετικούς αυτοματισμούς και είχε συνολικά πολύ καλύτερη εικόνα από τον Ολυμπιακό. Σημαντικό ελαφρυντικό για τον Ολυμπιακό ήταν ο τραυματισμός του Παπανικολάου, αλλά και η γαστρεντερίτιδα που ταλαιπωρεί τον Μιλουτίνοφ και η οποία φάνηκε να τον έχει επηρεάσει.

Ντόρσεϊ και Ουίλμπεκιν ήταν σε απίθανη κατάσταση, έχοντας από 19 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Ουόλτερς. Για τον Ολυμπιακό ο Πρίντεζης είχε 16 πόντους και ο Πολ 12.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Την κοίταξε στα μάτια στην αρχή…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και πήρε τα ηνία με 9-2 (3’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ανακάτεψε την… τράπουλα και βρήκε λύσεις, μειώνοντας την διαφορά, ενώ Μπλακ και Ντόρσεϊ έστειλαν την Μακάμπι στο +4 (17-21, 8’). Ρούμπιτ και Κουζμίνσκας πήγαν κοντά στο καλάθι και μείωσαν, όμως ένα καλάθι του Χάντερ στην εκπνοή διαμόρφωσε το 21-24 του δεκαλέπτου.

Τα τρίποντα εκτόξευσαν την ομάδα του Λαού

Το ξεκίνημα των Πειραιωτών στην δεύτερη περίοδο δεν ήταν το… ιδανικό. Η Μακάμπι βρήκε σκορ από μακριά, κυρίως με σουτ στην αρχή της επίθεσης και ανέβασε την διαφορά 8 (24-32, 4’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν, όμως οι Ισραηλινοί ήταν πολύ εύστοχοι από μακριά και έφτασαν στο +10 (30-40, 17’). Σε εκείνο το σημείο τα ποσοστά της Μακάμπι έπεσαν και ο Ολυμπιακός μείωσε και πάλι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-45, χάρη σε τρίποντο του Πάντερ.

Καθαρή υπεροχή της ομάδας του Σφαιρόπουλου

Ο Ολυμπιακός μείωσε και πάλι χάρη στον εξαιρετικό Μπράντον Πολ (50-53, , όμως τα τρίποντα ήταν ξανά το βασικό όπλο της Μακάμπι, που έφτασε την διαφορά στους 11 (50-61, 25’) και στη συνέχεια στους 12 (52-64, 26’). Η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε, όμως επιθετικά είχε πρόβλημα, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πλησιάσει απειλητικά. Η Μακάμπι ακόμα και όταν δεν έβρισκε σουτ στο τρανζίσιον, είχε τον τρόπο να γυρίσει τη μπάλα και έβγαζε αυτοματισμούς στην επίθεση. Έτσι ανέβασε και πάλι ταχύτητα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 56-68.

Τα παράτησε ο Ολυμπιακός, εκτοξεύτηκε η διαφορά!

Η Μακάμπι συνέχισε να μην επιτρέπει στον Ολυμπιακό να κάνει κάτι περισσότερο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα κοντά στο καλάθι. Επιθετικά τελείωνε ιδανικά τις φάσεις, κυρίως με συνεργασίες στο 2-2, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός ήταν μονοδιάστατος και πήγαινε κυρίως σε καταστάσεις 1-1, όπου ο βασικός εκτελεστής ήταν ο Πάντερ. Το σκορ έτσι ανέβαινε όλο και περισσότερο, φτάνοντας στο +20 (61-81, 36’), με τα πάντα να έχουν κριθεί. Ο Ολυμπιακός αξίζει να σημειωθεί πως μετά από ένα σημείο στο 4ο δεκάλεπτο έδειξε να τα… παρατάει, έχοντας πάρα πολύ κακή εικόνα στο παρκέ. Έτσι η Μακάμπι έφυγε με τη νίκη από το ΣΕΦ, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 65-90.

Παίκτες – κλειδιά: Ουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ ήταν… καταστροφικοί για την άμυνα του Ολυμπιακού, βάζοντας πολλούς προσωπικούς πόντους και μεγάλα σουτ από μακριά.

Πού κρίθηκε: Η Μακάμπι ήταν συνολικά ανώτερη του Ολυμπιακού, με το 46,4% στα τρίποντα να είναι και αυτό που πλήγωσε περισσότερο τους Πειραιώτες.

Δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-58, 65-90.

Διαιτητές: Πέρεθ, Μπολτάουζερ, Ομπρκνέβιτς.