Χίμκι: Έκανε επίδειξη δύναμης στον “εμφύλιο” και συνεχίζει να κοιτάει ψηλά! (videos)

2019-11-07T19:43:02+00:00 2019-11-07T21:57:13+00:00.

07/Nov/19 19:43

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η Ρωσική μονομαχία της έβδομης αγωνιστικής, καθώς η Χίμκι επικράτησε εύκολα στην έδρα της Ζενίτ με 87-73 και μπορεί υπό προϋποθέσεις να βρεθεί μέχρι και στην τριάδα της Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ξεπέρασε πολύ γρήγορα την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα και… ξανά προς την δόξα τραβά! Η Χίμκι έκανε… “πλάκα” στην Ζενίτ, επικράτησε εύκολα με 87-73 στον ρωσικό “εμφύλιο” και σημείωσε την πέμπτη νίκη της σε επτά αγώνες.

Άλλη μια πληθωρική εμφάνιση σημείωσε ο Ντέβιν Μπούκερ (20 πόντοι με 7 ριμπάουντ), την ώρα που ο Όστιν Χόλινς είδε την τρομερή βραδιά του (25 πόντοι) να… πετιέται στο καλάθι των αχρήστων.

Επιστροφή στην δράση για τον Λούκα Γιόβιτς, ο οποίος ήταν θετικός αλλά εμφανώς επηρεασμένος (5 πόντοι, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη).

Η εξέλιξη: Η πρώτη περίοδος επιβεβαίωσε περίτρανα πως η άμυνα θα περάσει σε… δεύτερη μοίρα. Η Χίμκι παρότι ξεκίνησε νωθρά, επανέφερε την ισορροπία με ένα σερί 11-3. Χόλινς (13 πόντοι) και Μπούκερ (8 πόντοι) προσέφεραν μια θεαματική επιθετική μονομαχία, την ώρα που οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά 56 πόντους!

H δεύτερη περίοδος ωστόσο, ήταν υπόθεση μόνο των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Κουρτινάιτις έπαιξαν όση άμυνα χρειαζόταν, έφτασαν στο +12 χάρη σε ένα σερί 16-3 ελέω… Σβεντ και αν δεν ήταν ο Όστιν Χόλινς η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη στην ανάπαυλα (43-52).

Η Ζενίτ έκανε μια μικρή αντεπίθεση στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Χόλινς και Αλμπισί έστειλαν την ομάδα του Χουάν Πλάθα, που έφτασε σε απόσταση βολής (58-60), παρά τις συνεχόμενες εύστοχες προσπάθειες του Γκιλ.

Τα τρίποντα των Μπέρτανς και Τίμα ήρθαν στο κατάλληλο σημείο και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν τα ηνία στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το πρώτο τρίποντο του Μπούκερ στο ματς ανέβασε την διαφορά ξανά σε διψήφια νούμερα και από εκείνο το σημείο και μετά η Χίμκι δεν ξαναέχασε τον έλεγχο του ρυθμού, επικρατώντας εν τέλει με 17 πόντους διαφορά.