Ρεάλ: Πέρασε από το… γούρικο Βελιγράδι, πρώτο φετινό “διπλό”!

2019-11-07T20:49:37+00:00 2019-11-07T21:57:37+00:00.

07/Nov/19 20:49

Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ για τρία δεκάλεπτα, αλλά η “βασίλισσα” με την εμπειρία της πήρε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της (60-75) στο γήπεδο όπου πανηγύρισε την κούπα το 2018!

Η “Stark Arena” ήταν τόπος θριάμβου για τη Ρεάλ το 2018 με την κατάκτηση της Ευρωλίγκας και στην… επιστροφή της στο γούρικο γι’ αυτήν γήπεδο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πήρε την πρώτη φετινή νίκη εκτός Μαδρίτης!

Μπορεί ο Αστέρας να ήταν σκληρό καρύδι και να προηγήθηκε κιόλας στο 30′ (52-49), αλλά στην τελική ευθεία οι Γιουλ (16π.), Ρούντι (12π.) και Ταβάρες (11π., 9ριμπ.) φρόντισαν να “καθαρίσουν” ώστε οι Μαδριλένοι να ανέβουν στο 4-3, έναντι του 2-5 πλέον της σερβικής ομάδας.

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν σκληρό καρύδι και μέσω της άμυνάς του δεν άφησε τη Ρεάλ να τρέξει και να βρει σκορ στο τρανζίσιον. Έτσι το παιχνίδι πήγε στη δύναμη σε ένα σκληρό πρώτο δεκάλεπτο (9-12, 10′).

Οι παίκτες του Λάσο με Μίκι και Γκαρούμπα έκαναν εξαιρετικό πεντάλεπτο για το 12-22 του 15′ και με τον Ρούντι το διατήρησαν στο +9 (22-31, 18:35”), ωστόσο ο Γκιστ και η αστοχία των Μαδριλένων από το τρίποντο (3/15 ως το 20′) έφεραν το 27-31 (20′).

Στο ίδιο μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μπίλι Μπάρον να οδηγεί επιθετικά τους γηπεδούχους, μαζί με τον Λορένζο Μπράουν, ώστε ο Αστέρας να περάσει μπροστά (52-49, 30′) βάζοντας φωτιά στην “Stark Arena”!

Η Ρεάλ που είχε κάποια στιγμή 3/20 τρίποντα, βρήκε δύο σερί εύστοχα από Ρούντι και Κοζέρ για να ξεκολλήσει και να επανέλθει με το προβάδισμα (52-55, 32′), ολοκληρώνοντας σερί 12-0 (52-61, 35′), με την ομάδα του Λάσο να παίρνει αποκλειστικά τους 26 πόντους της στην τέταρτη περίοδο από την τριπλέτα Ρούντι, Γιουλ και Κοζέρ!

Έτσι εκ του ασφαλούς και με επιμέρους 8-26 από το 30′ ως το τέλος, οι “μερένχες” πανηγύρισαν τη νίκη, την πρώτη φετινή εκτός έδρας!

Η τριάδα Ρούντι (12π.), Γιουλ (16π.) και Κοζέρ (8π.) ήταν η πλέον καθοριστική, σκοράροντας κατά βούληση (26/26 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο), αλλά εξίσου σημαντική ήταν η συνεισφορά του Ταβάρες (11π., 9ριμπ.) που σκέπασε τα καλάθια, απέναντι στους 17π. του Μπάρον και τους τους 14 του Μπράουν για τον Ερυθρό Αστέρα, που είχε άστοχο (0/4τριπ.) τον Στράτο Περπέρογλου!

Που κρίθηκε

Όταν το πράγμα ζόρισε, η Ρεάλ που έχανε στο 30′ (52-49), έκανε 8-26 στο τέταρτο δεκάλεπτο και “καθάρισε” το παιχνίδι, παίρνοντας τα πάντα από την τριπλέτα Ρούντι, Γιουλ και Κοζέρ, που σκόραρε και τους 26 πόντους των Μαδριλένων για τους δώσει τη νίκη!

Δεκάλεπτα: 9-12, 27-33, 52-49, 60-75.

Διαιτητές: Πατέρνικο, Μόγκουλκοτς, Βίλιους