Φενέρμπαχτσε: Επιτέλους νίκη!

2019-11-08T20:43:21+00:00 2019-11-08T22:32:52+00:00.

08/Nov/19 20:43

Η Φενέρ αντέδρασε στο τέλος, πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν με 90-82 και έδωσε τέλος στο σερί ηττών της στην Ευρωλίγκα!

Το παιχνίδι για 30′ περίπου λεπτά ήταν στην κόψη, όμως στο τέλος η Φενέρ πάτησε γκάζι και έφτασε στη νίκη, ανεβαίνοντας στο 2-5 με το πέρας της 7ης αγωνιστικής. Παράλληλα το σύνολο του Ζοτς γεύτηκε ξανά την χαρά του επιτυχούς αποτελέσματος μετά από 3 συνεχόμενες ήττες.

Οι πρωταγωνιστές για τους Τούρκους ήταν πολλοί, καθώς 5 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ουίλιαμς να έχει 19 πόντους, τον Ντε Κολό 12 και τον Μαχμούτογλου 14. Από την άλλη ο Μονρό ήταν εκείνος που έκανε τα… πάντα, χωρίς όμως να είναι αρκετό αυτό, σταματώντα στους 19 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εξέλιξη

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκοράρισμα και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Έτσι το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Φενέρ μπροστά με μόλις 3 πόντους, 18-15.

Ο Μονρό έκανε ζημιά και η Μπάγερν έμεινε κοντά, παίρνοντας και για λίγο το προβάδισμα. Η απάντηση της Φενέρ ήταν άμεση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι τα ηνία, αλλά να κλείνουν το ημίχρονο όντας μόλις στο +1 (40-39).

Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε ίδια, με την Φενέρ να μην μπορεί να ξεφύγει, χάρη στην πίεση της Μπάγερν. Οι Γερμανοί είχαν απάντηση σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων, ενώ με όπλο το παιχνίδι κοντά στο καλάθι πήραν το προβάδισμα, κλείνοντας την περίοδο στο 61-62.

Ο Σλούκας δήλωσε παρών και η Φενέρ πέρασε μπροστά, φτάνοντας στο +8 (72-64). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την πίεσή τους και έφτασαν στο +12 (85-73), με τα τα πάντα να έχουν κριθεί. Τελικό σκορ 90-82 και νίκη για την Φενέρ.

Παίκτης – κλειδί: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν ο κορυφαίος, όμως εκείνος που ήρθε από τον πάγκο και έκανε την διαφορά για την Φενέρ ήταν ο Μελί Μαχμούτογλου, ο οποίος είχε 14 πόντους με 4 τρίποντα.

Πού κρίθηκε: Η Φενέρ στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και έβγαλε στο παρκέ την ποιότητά της, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-15, 40-39, 61-62, 90-82.

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Φούφης, Περούγκα.