Βιλερμπάν: Από την Γαλλία δεν περνά ούτε η ΤΣΣΚΑ! (videos)

2019-11-08T22:54:18+00:00 2019-11-08T23:59:48+00:00.

08/Nov/19 22:54

Η Βιλερμπάν έκανε την έκπληξη και με ένα μεγάλο τρίποντο του Τέιλορ, πήρε τη νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ με 67-66, κάνοντας το 4/4 στο “Αστρομπάλ”!

Για ακόμα μια φορά η Βιλερμπάν έδειξε πως το γήπεδό της είναι… άβατο, με την ομάδα της Λυών να επικρατεί και της ΤΣΣΚΑ, κάνοντας το 4/4 εντός. Με αυτό τον τρόπο η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 4-3, ενώ η ΤΣΣΚΑ έπεσε στο 5-2.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε όλη του την διάρκεια, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Τελικά η Βιλερμπάν με ένα μεγάλο τρίποντο του Τέιλορ πήρε το προβάδισμα στα 12”, ο Τζέιμς αστόχησε στο σουτ της νίκης και το τέλος του ματς βρήκε τους Γάλλους νικητές με 67-66.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΤΣΣΚΑ δείχνει πως οι απώλειες των Κλάιμπερν και Χάκετ κοστίζουν και μάλιστα πολύ, ενώ από την άλλη η Βιλερμπάν αποδεικνύει πως στην έδρα της κανείς δεν θα περάσει… εύκολα.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Με τον Τζέιμς να κάνει τα… δικά του, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει απέναντι στην μαχητική Βιλερμπάν. Η πρώτη περίοδος κύλλησε έτσι και το τέλος της βρήκε τους πρωταθλητές Ευρώπης μπροστά με 12-17.

Η Βιλερμπάν πίεσε στην άμυνα και δεν επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να βρει σκορ, ενώ οι Ρώσοι σούταραν με πολύ άσχημα ποσοστά. Οι Γάλλοι πήραν τον έλεγχο και ξέφυγαν με +8 μάλιστα (29-21), κλείνοντας τελικά προηγούμενοι το ημίχρονο με 33-30.

Η ΤΣΣΚΑ επέτρεψε και μείωσε, όμως η Βιλερμπάν πάτησε γκάζι και βρέθηκε στο +9 με 44-35 (22’). Ένα σερί 0-7 της ΤΣΣΚΑ έκανε την διαφορά, με τους Μοσχοβίτες να μειώνουν στους 2 και δίνοντας νέα πνοή στο παιχνίδι. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά (50-52).

Με τρίποντο του Βορόντσεβιτς έστειλε τους Μοσχοβίτες στο +5, όμως και πάλι η Βιλερμπάν είχε τις λύσεις, επιστρέφοντας στο ματς. Ο Στρέλνιεκς έφερε την ΤΣΣΚΑ στο +4 (58-62, 37’), με την Βιλερμπάν να μένει κοντά και να μπείνει στο τελευταίο λεπτό στο -2. Ο Τέιλορ πήρε την ευθύνη και με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 67-66, ο Τζέιμς αστόχησε και η Βιλερμπάν πήρε ακόμα μια νίκη 67-66.

Ο παίκτης – κλειδί: Ο Τέιλορ ήταν ο… ήρωας της βραδιάς, σκοράροντας το νικητήριο σουτ, με τον Αμερικανό να έχει συνολικά 14 πόντους.

Πού κρίθηκε: Ο Τζέιμς είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως το σουτ που πήρε στο τέλος δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 50-52, 67-66.

Διαιτητές: Πουλκ, Πάντερ, Ράκις.