Αναντολού Εφές: Δύσκολη νίκη κόντρα στην Ζενίτ με το δίδυμο Μίτσιτς-Λάρκιν! (videos)

2019-11-14T20:20:49+00:00 2019-11-14T20:20:49+00:00.

14/Nov/19 20:20

Η Αναντολού Εφές πανηγύρισε την 6η φετινή της νίκη στην Ευρωλίγκα, με 90-88 στην Τουρκία κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με τους Λάρκιν και Μίτσιτς να είναι καθοριστικοί.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καλύτερη και στα 40 λεπτά του αγώνα, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ των Τούρκων τους βοήθησε να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη και παρότι φάνηκε να γυρίζει ο αγώνας στο φινάλε, τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον μετά την άνετη νίκη της, η Αναντολού Εφές συνεχίζει να βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης με ρεκόρ 6-2, ενώ η Ζενίτ του Ζοάν Πλάθα ακολουθεί αντίστροφη πορεία με ρεκόρ 2-6.

Το παιχνίδι

Κυρίαρχη η Εφές με διψήφιο προβάδισμα!

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός στου ματς στο ξεκίνημα, αλλά αυτό δεν απέτρεψε την Εφές, να προηγηθεί στο σκορ (10-6 στο 6′).  Η Ζενίτ με μικρό επιμέρους σκορ 5-2 μείωσε στον πόντο (12-11 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, 21-14 και τους γηπεδούχους να παίζουν καλή άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν για πρώτη φορά, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (29-19 στο 14′), με τον Λάρκιν να έχει ήδη 8 πόντους και 3 ασίστ. Η διαφορά για τους γηπεδούχους πήγε και στο +15 (38-23 στο 18′) με επιμέρους σκορ 9-4 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Ζενίτ πίσω με 42-30.

Από ένα δεκάλεπτο για μία ομάδα και τελικά… Εφές!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με, την Εφές να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο +24 (61-37 στο 25′) για πρώτη φορά, με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-7 και ουσιαστικά “αγκάλιασε” την νίκη. Το σκορ με καλάθι του Λάρκιν (20 πόντους) έγινε 67-42 και η τρίτη περίοδος έληξε με, τους Ρώσους να είναι πίσω με 69-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά με σκοπό να μειώσουν την διαφορά και τα κατάφεραν, με επιμέρους σκορ 15-5 (74-65 στο 34′). Η Εφές αντέδρασε και με μικρό επιμέρους σκορ 7-4, ανέβασε το προβάδισμα της στο +12 (81-69 στο 36′) “κλειδώνοντας” την νίκη.

2 λεπτά πριν το τέλος, ο Χόλινς (23 πόντους) μείωσε σε 83-76, μετά από επιμέρους σκορ 7-2 της Ζενίτ, ενώ οι Ρώσοι με τον Χόλινς -και πάλι- να φτάνει τους 26 πόντους (7/11 τρίποντα) μείωσαν σε 85-83 24′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όμως η Εφές πανηγύρισε τελικά την νίκη με 90-88 γλιτώνοντας την “αυτοκτονία”.

Που κρίθηκε: Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπου η Εφές μετέτρεψε το υπέρ της 42-30 σε 61-37, χάρη σε επιμέρους σκορ 19-7 “κλειδώνοντας” την νίκη. Επίσης όταν η Ζενίτ γύρισε το ματς σε 85-83, το μεγάλο καλάθι του Πλάις και το αντιαθλητικό φάουλ του Χόλινς, ήταν καθοριστικά για την νίκη των Τούρκων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσιτς ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους (7/7 σουτ), 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Σέιν Λάρκιν με 20 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Πλάις με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από την Ζενίτ προσπάθησαν, ο Χόλινς με 26 πόντους και 7/11 τρίποντα και ο Αγιόν με 21 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-30, 69-50, 90-88